-PALANDÖKEN: ESNAF DÜKKÂNINI KAPATIRSA CADDE MAĞAZACILIĞI YOK OLUR

-PALANDÖKEN: ESNAF DÜKKÂNINI KAPATIRSA CADDE MAĞAZACILIĞI YOK OLUR

- TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Zincir marketlerin ve AVM’lerin kontrolsüz açılmasının kaynak israfına yol açtığını belirterek, “Dünyanın hiçbir yerinde 14 saat açık olan AVM ve süpermarket yok. Düzensiz bir şekilde açılan AVM’ler on yıl sonra kullanılamayacak hale geliyor. Dünya nasıl yapıyorsa bizde öyle yaparak sorunu çözmeliyiz. Amerika’yı yeniden keşfetmeyeceğiz. AVM’ler ve zincir marketler için kuralların koyulması ve uygulamaya geçilmesi gerek. Böyle giderse esnaf kepenk kapatacak ve cadde mağazacılığı bitecek” dedi.

-PALANDÖKEN: ESNAF DÜKKÂNINI KAPATIRSA CADDE MAĞAZACILIĞI YOK OLUR

ANKARA (ANKA) - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Zincir marketlerin ve AVM’lerin kontrolsüz açılmasının kaynak israfına yol açtığını belirterek, “Dünyanın hiçbir yerinde 14 saat açık olan AVM ve süpermarket yok. Düzensiz bir şekilde açılan AVM’ler on yıl sonra kullanılamayacak hale geliyor. Dünya nasıl yapıyorsa bizde öyle yaparak sorunu çözmeliyiz. Amerika’yı yeniden keşfetmeyeceğiz. AVM’ler ve zincir marketler için kuralların koyulması ve uygulamaya geçilmesi gerek. Böyle giderse esnaf kepenk kapatacak ve cadde mağazacılığı bitecek” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, esnaf ve sanatkârın AVM’ler ile zincir marketler yüzünden sıkıntı yaşadığını dile getirdi. Palandöken, “Sektörü iyi analiz edecek konumda olan birisi olarak söylüyorum. Amerika’yı yeniden keşfetmiyoruz. Dünya nasıl yaptıysa ve ne yaptıysa biz de onu yapmalıyız. Çünkü esnafın, AVM’ler ve zincir marketlerde başı dertte. Kontrolsüz ve plansız bir şekilde yan yana açılan AVM’ler ile zincir marketler, esnaf ve sanatkârı bitirme noktasına getirdi. Üstelik bir de marifetmiş gibi sayımız 10 bin oldu diyerek bununla övünüyorlar. Dünyanın neresinde 14 saat açık olan AVM var? Her yapılan AVM, değişime ayak uydurmadığı için 10 sene sonra kullanılmaz hale geliyor. AVM’lerin ve zincir marketlerin sürekli açılıp kapanması kaynak israfına neden oluyor” diye konuştu.

-“AVM’LER HAFTA SONU KAPALI OLMALI”

Esnaf ve sanatkârın AVM’ler karşısında yok olma noktasına geldiğini söyleyen Palandöken, şunları kaydetti:

“Bizim esas sıkıntımız, kuralların koyulmaması. Biz part-time insan çalıştırıyoruz. AVM’lerin çalıştırdığı elemanlar 13-14 saatlik iş temposuna dayanamayıp işi bırakıyorlar. İsteğimiz, AVM’lerin ve zincir marketlerin hafta sonu kapalı olması. Bu büyük işletmeler karşısında esnaflar dükkânını kapattığında cadde mağazacılığı yok olacak ve tekel konumuna gelecekler. İsteğimiz çok zor değil. AVM’ler gelişmişliğin göstergesi ancak açılış ve kapanışlarına kurallar konulmalı ve faaliyet şehir dışında göstermeliler. Aksi takdirde kendileri de batma noktasına gelip çözüm aramaya başlıyorlar. En önemlisi sanayici zaten kendi ürettiği malı kendi mağazasında satıyor. Sanayici perakende sektörüne yatırım yaparsa sektörü çökertmiş olur. Zaten zor koşullar altında ayakta durmaya çalışan küçük esnafın sanayicilerle mücadele etmesi mümkün değil. Esnaf ve sanatkâr, tüketici haklarını koruyan bir kesim. Esnaf ve sanatkârın hakkını da devletin güvence altında tutması ve perakende sektöründeki haksız rekabetin önüne geçmek için düzenleme yapması gerek.” (ANKA) (HM/YE)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim İş'den Belediye Başkanı Bozdoğan'a Hayırlı Olsun Ziyareti
Eğitim İş'den Belediye Başkanı Bozdoğan'a Hayırlı Olsun Ziyareti
Eğitim İş Genel Kurulu yapıldı. Yeni yönetim oluştu
Eğitim İş Genel Kurulu yapıldı. Yeni yönetim oluştu