CHP'Lİ İRGİL: EN KALABALIK 26. KENTİMİZ İŞSİZ ÜNİVERSİTELİLER

Yardımcı doçent isminin değiştirilerek ‘doktor öğretim üyesi’ denilen ve doçentlik unvanı ile doçentlik kadrosunun ayrılmasını getiren yasa tasarısı Meclis’ten geçti.

CHP'Lİ İRGİL: EN KALABALIK 26. KENTİMİZ İŞSİZ ÜNİVERSİTELİLER

Yardımcı doçent isminin değiştirilerek ‘doktor öğretim üyesi’ denilen ve doçentlik unvanı ile doçentlik kadrosunun ayrılmasını getiren yasa tasarısı Meclis’ten geçti. Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan TBMM Eğitim Komisyonu üyesi CHP’li Ceyhun İrgil, ismin değiştirilmesinin bir önemi bulunmadığını, akademiyle ilgili reel çözümlere ihtiyaç olduğunu söyledi. “Siz akademisyeninize daha dil öğretememişsiniz, geçelim İngilizceyi akademisyeniniz daha Türkçe bilmiyor, hiçbir konuda yorum yapamıyor, ismi değişse ne olacak!” diyen İrgil şöyle devam etti:

“Biz burada gece gündüz Meclis’te yasa yapmaya çalışıyoruz ama evine ekmek götüremeyen, iş bulamayan insanlar hayatın gerçeği. Resmi rakamlara göre 3 milyon 275 bin işsizden 828 bini üniversiteli. Bu ülkedeki 26’ncı en kalabalık kent, işsiz üniversiteliler. İşsizlik kadar insan onurunu örseleyen, insanın özgüvenini kaybettiren başka bir sorun yoktur. Bizim gerçekçi davranmamız ve reel kararlar almamız gerekiyor. Yoksa yardımcı doçentler doçent olmuş olmamış, doktor öğretim üyesi olmuş, bunların önemi yok.”

 

SÖZLÜ DEĞİL MERKEZİ BİLİM SINAVI

 

Üniversitelerin asıl sorununun akademik değil, etik olduğunu belirten CHP’li İrgil, evrenselliği, çeşitliliği bünyesinde barındırması gereken üniversitenin bir ideolojinin kalesi ve onu savunan bir kurum olarak görülmesinin çağdaş ve geleneksel üniversite anlayışla bağdaşmayacağını söyledi. İrgil, “Akademik ensest, üniversitelerde ideolojik kamplaşmaların da oluşması için araç olarak kullanılabilen etik dışı bir yaklaşımdır. Üniversitelerde tamamen etik dışı olan kamplaşma, çeşitlilik karşıtı bu yaklaşım yani akademik ensest, akademinin asıl düşmanıdır. Çünkü üniversitelerdeki zenginliğin ve özlenen akademik ortamın oluşturulması çeşitliliğe bağlıdır” diye konuştu.

Rektörlerin elinden doçentler için sözlü sınavda gereken bütün inisiyatiflerin alınması gerektiğinin altını çizen İrgil, “Bütün kriterler objektif ve denetlenir olmalıdır” dedi ve ekledi:

“Sözlü sınav madem ÜAK’tan yani unvan aşamasından kaldırılıyor, kadro aşamasından da kaldırılmalı ve bir merkezî bilim sınavı hâline getirilmeli. Ama bu objektif olmalı, denetlenebilir olmalı. Eğer bir mülakat olacaksa, kayıt altına alınmalı. Çünkü mülakat demek liyakati tanımamak, torpil, haksızlık, kul hakkı yemek, aleni hırsızlık demektir.”

 

CEYHUN İRGİL
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3 hsg yükleme, hgs yükle, hgs bakiye yükleme tl yükleme,tl yükle, avea tl yükleme, vodafone tl yükleme, turkcell tl yükleme, bimcell tl yükleme avea fatura ödeme, turkcell fatura ödeme, vodafone fatura ödeme, bimcell fatura ödeme ttnet datura öde,ttnet fatura ödeme, ttnet faturası ödeme trafik cezası ödeme, kredi kartı ile trafik cezası ödeme doğalgaz ödeme, doğalgaz faturası ödeme, kredi kartı ile doğalgaz faturası ödeme elektrik faturası ödeme, kredi kartı ile elektrik faturası ödeme, aksa fatura ödeme , clk fatura ödeme