ORTAOKUL VE LİSELERDE SEÇMELİ DERS DAYATMASI

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar yaptığı basın açıklamasında;

ORTAOKUL VE LİSELERDE SEÇMELİ DERS DAYATMASI

               İlköğretim, eğitimin temel basamağı olup eğitsel açıdan bireylere temel beceri ve niteliklerin kazandırıldığı öğretim kademesidir. Bu kademede öğrencilerin yetenek ve ilgilerine göre yönlendirilmesi önemlidir. Bireysel farklılıkların kabulünden ortaya çıkan seçmeli ders uygulamasının amacı da öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre gelişmelerini sağlamaktır. Öğrencilerin, farklı becerilerini ortaya çıkarması, değişik alanlarda bilgilendirmelerini sağlaması ve yeteneklerinin gelişmesine zemin hazırlaması açısından seçmeli ders uygulamasına gelişmiş ülkelerde önem verilmektedir.

            Seçmeli dersler yönetmelik de net olarak öğrencilerin isteği ve yetenekleri doğrultusunda veliler tarafından seçilmesi gerekmektedir. Demektedir.

            Aldığımız duyumlara göre okul müdürleri, velilere ve öğrencilere ders seçimi hakkı tanımamakta, paket seçmeli dersler dayatmaktadır. Okul müdürleri bu dayatmaya gerekçe olarak da ilçe Milli Eğitim Müdürleri ile yapılan toplantılarda ilçe milli eğitim müdürleri tarafından bu yönde yönlendirildikleri şeklinde serzenişte bulunmaktadırlar. Velilerin dilekçeleri hiçe sayılarak kadro yokluğu, öğretmen yokluğu gibi gerekçeler gösterilerek belli dersler üzerinde yoğunlaştıkları görülmektedir. Veliler de kendilerine okul idareleri tarafından paket seçmeli ders listesi verilerek zorunlu tutulmaya çalıştıklarından şikayetçidirler.

            Velilerimize de bu konuda duyarlı olmalı, verdikleri dilekçelerinin takipçisi olmalıdır.

            Oysa bu dayatılan derslerin de öğretmeninin olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Bu zoraki seçtirilen derslerin değişik kurumlardan pedegojik formasyonu olmayan kişiler tarafından okutulması sağlanmaktadır. Bu uygulama da seçmeli derslerin amaçları doğrultusunda öğrencilere hizmet etmediğini göstermektedir.

            Eğitim İş sendikası olarak laik ve bilimsel eğitimi savunmaktayız.

            Bilimsel olmayan uygulamayı yapan okul ve kurum müdürleri suç işlemektedir. Resmi olmayan emir ve talimatlar sizi ileride içinden çıkılmaz bir sorumluluğun altına sokabilir. 

            Geleceğimizi emanet edeceğimiz bu öğrencilere vereceğimiz yanlış bilgi veya yönlendirme sizleri vicdanen rahatsız etmelidir zaten de edecektir.

            Seçmeli derslerin belirlenmesinin, okul/kurum müdürleri tarafından yönetmelik doğrultusunda yapılmasını, öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda velilerin vermiş olduğu resmi dilekçelerin işleme alınmasını ve buna uymayan okul/kurum müdürleri hakkında gerekli işlemin yapılması gerektiğini belirtmek isteriz.

             

                                                                                      20/02/2018

                                                                                     Fatin ILTAR

                                                     Eğitim İş Şube Yönetim Kurulu Adına

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3 hsg yükleme, hgs yükle, hgs bakiye yükleme tl yükleme,tl yükle, avea tl yükleme, vodafone tl yükleme, turkcell tl yükleme, bimcell tl yükleme avea fatura ödeme, turkcell fatura ödeme, vodafone fatura ödeme, bimcell fatura ödeme ttnet datura öde,ttnet fatura ödeme, ttnet faturası ödeme trafik cezası ödeme, kredi kartı ile trafik cezası ödeme doğalgaz ödeme, doğalgaz faturası ödeme, kredi kartı ile doğalgaz faturası ödeme elektrik faturası ödeme, kredi kartı ile elektrik faturası ödeme, aksa fatura ödeme , clk fatura ödeme