-TSK: 597 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

-TSK: 597 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

- Genelkurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekâtında gece süresince 40 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiğini açıkladı. 10. gününe giren harekatta toplam 597 terörist etkisiz hale getirildi.

-TSK: 597 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

ANKARA (ANKA) - Genelkurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekâtında gece süresince 40 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiğini açıkladı. 10. gününe giren harekatta toplam 597 terörist etkisiz hale getirildi. 

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Hava Kuvvetleri tarafından gece süresince yapılan operasyon ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 44 hedef imha edildi. Harekâta katılan 25 uçağın emniyetle üslerine döndükleri bildirildi. Açıklamada, 4 Özgür Suriye Ordusu mensubunun hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralandığı da belirtildi.

Harekatın başlangıcından itibaren toplam 597 teröristin etkisiz hale getirildiğinin ifade edildiği açıklamada, “Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre gece süresince 40 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir” denildi.

Açıklamada, harekâtın Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği vurgulandı. Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçlerin hedef alındığına dikkat çekilen açıklamada, sivil, masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiği de belirtildi.  (ANKA)

(HM/YE)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”