TBB: MUMCU’NUN DURUŞUNU, TUTUMUNU, KALEMİNİ, KELAMINI ÖZLÜYORUZ

TBB: MUMCU’NUN DURUŞUNU, TUTUMUNU, KALEMİNİ, KELAMINI ÖZLÜYORUZ

ANKARA (ANKA) - Türkiye Barolar Birliği, (TBB) araştırmacı gazeteci, yazar Uğur Mumcu için “Kuvayı milliyeci, müdafaayı hukukçu Cumhuriyet şehidi. Duruşunu, tutumunu, kalemini, kelamını özlüyoruz” ifadelerini kullandı.

TBB: MUMCU’NUN DURUŞUNU, TUTUMUNU, KALEMİNİ, KELAMINI ÖZLÜYORUZ

TBB, 24 Ocak 1993’te evinin önünde uğradığı bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu’nun öldürülüşünün 25. yılı nedeniyle bir anma mesajı yayımladı.

-“HALKIN EKMEĞİNİ ÇALANLARIN, İNANÇ SÖMÜRÜSÜ YAPANLARIN ACIMASIZ TEŞHİRCİSİ”-

TBB’nin mesajı şöyle:

“Seçkin bir hukukçu, etkili bir yazar, araştırmacı gazeteci, Cumhuriyet değerlerinin korkusuz müdafi, usta bir edebiyatçı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş değerlerinin, laik demokratik düzenin, kurtuluş ve kuruluşun önderinin manevi mirasının kararlı savunucusu.

Darbe dönemlerinin, demokrasinin rafa kaldırıldığı süreçlerin sakıncalı piyadesi. Yolsuzlukların, vurgunların, halkın ekmeğini çalanların, inanç sömürüsü yapanların acımasız teşhircisi.

Rüzgâr güllerinin, her davulun önünde oynayanların, güç sahiplerinin yağdanlığına soyunmuş dolmakalemlerin kaleminden, kelamından çekindikleri adam. Silah kaçakçılarının, hayali ihracatçıların,  banka hortumcularının, kamu malı yağmacılarının korkulu rüyası.

Terör destekçilerinin, nüfuz tacirlerinin, hale takipçilerinin, bölücülerin, hırsızların, uğursuzların sesini kısmak, kalemini kırmak istedikleri yazar. Türk halkını bir arada tutan, Cumhuriyet ve rejimle barışık köklü inanç ve kültürel değerlerin tahribine yönelik Selefi saldırılara karşı erken uyarı sorumluluğu duyan seçkin bir aydın.

Türkiye’nin varlığı ve sürekliliğinin olmazsa olmazı; üniter yapı, ulus devlet,  evrensel değerler,  çağdaş demokrasi uğruna can veren soylu insan.

Kuvayı Milliyeci, Müdafaayı Hukukçu Cumhuriyet şehidi. Duruşunu, tutumunu, kalemini, kelamını özlüyoruz.” (ANKA)

(MLT/YE)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ADD’DEN EĞİTİM-İŞ’E ZİYARET
ADD’DEN EĞİTİM-İŞ’E ZİYARET
TÜBİTAK 142 personel alımı yapıyor! Başvuru şartları neler?
TÜBİTAK 142 personel alımı yapıyor! Başvuru şartları neler?