O İLÇEDE EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 4900 TL OLDU

O İLÇEDE EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 4900 TL OLDU

En düşük memur maaşı 4900 lira, en yüksek memur maaşı da 7200 lira...

O İLÇEDE EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 4900 TL OLDU

Zamma davul zurnalı kutlama

Bayraklı Belediyesi, Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası (Tüm Yerel-Sen) ile toplu sözleşme imzaladı. Sözleşmeye göre memur maaşlarına ek ödenen sosyal denge tazminatına yüzde 30 oranında zam yapıldı. Memurlar; zammı Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ile birlikte davul zurna eşliğinde halay çekerek kutladı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tüm Yerel-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Tamer Yiğit Güler, yapılan sözleşme ile birlikte Bayraklı'da 2700 lira olan en düşük memur maaşının 4900 liraya yükseleceğini, 4400 lira olan en yüksek memur maaşının da 7200 liraya çıkacağını belirtti.

 

Zamma davul zurnalı kutlama

 

Bayraklı Belediyesi hizmet binası önünde gerçekleşen törene Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Tüm Yerel-Sen İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Tamer Yiğit Güler, sendika yöneticileri ve belediyede çalışan memurlar katıldı. Burada konuşan Başkan Karabağ, “Kuruluşunun ikinci ayında memurlarıyla sendika sözleşmesi yapan bir belediyeyiz. Sendikasız çalışanımız yok.

Memurlarımıza yaptığımız zamlara sayıştay denetçileri karşı çıkıyor. Sayıştay, ‘memura bu kadar para verme. Fazla paraya ihtiyaçları yok' diyor. Ülkenin gelir dağılımı çok bozuldu. Bir tarafta yüzde 10 Belçika, İsviçre standartlarında yaşıyor. Geri kalanın durumu ortada. Biz bulunduğumuz kurumlar içerisinde hayatımızı sürdürebilmek için dünya görüşümüz doğrultusunda sizlere iyi ücretler vermeye çalışıyoruz. İyi koşullar oluşturmaya çalışıyoruz. ‘Mutsuz insanların çalıştığı bir belediyede mutsuz sonuçlar olur' diye düşünüyorum. Ve belediye başkanı sevilmiyorsa o çalışanlar onu her zaman seçimlerde mağlubiyete götürür” dedi.

resimid_4456461

“ÇALIŞANLARA VERİLEN PARAYLA KURUMLAR BATMAZ”

İlçe belediyelerinin gelirlerinin artırılması gerektiğini anlatan Başkan Karabağ, “İller Bankasından gelen payların yüzde 40'ı Büyükşehir Belediyesi'ne gidiyor. Büyükşehirler devasa güç haline geldi. Çalışanlara verilen parayla kurumlar batmaz. Belediyeler hiç batmaz. Bunun için yapılan ihalelere bakın. İhalelerdeki kar oranlarına bakın. Bayraklı Belediyesinde yapılan ihalelerdeki kar oranları yüzde 4'lerde. Onun için Bayraklı Belediyesi çalışanına para verebiliyor. Ben bu ücretlerin de yeterli olduğunu düşünmüyorum. Sizlere bundan sonraki yaşamınızda başarılar diliyorum. İyi harcamalar, sağlık, mutluluk diliyorum. Atatürk Cumhuriyetinde yaşamanızı diliyorum” dedi.

resimid_4456460

“EN YÜKSEK ORANDA TOPLU SÖZLEŞME”

Tüm Yerel-Sen 2 No'lu şube başkanı Taner Yiğit Güler ise “Bayraklı Belediyesinde 2 yıldır yetkili sendika durumundayız. Bu bizim ikinci toplu sözleşmemiz. Bayraklı Belediyesindeki toplu sözleşmelerde sendika olarak hep mutlu ayrıldık. Sağ olsun belediye başkanımız bu dönemde de CHP'li belediyeler içerisinde en yüksek oranda toplu sözleşmeye imza atarak bizleri mutlu etti. Belediyelerdeki toplu sözleşmeleriniz kalktığı takdirde alacağınız maaş 2 bin 700 lira. Enflasyonun yüzde 11 olduğu yerde Bayraklı Belediyesinde yüzde 30 artış sağlanmış ayrıca devletin verdiği memur maaş taban aylığı zam oranında bu dönemde sözleşmeye girmiş durumda. Hepimize hayırlı olsun” diye konuştu. Konuşmaların ardından Başkan Karabağ, memurlarla birlikte davul zurna eşliğinde halay çekti.

YÜZDE 30 ZAM YAPILDI

Belediyede çalışan 350 memuru kapsayan yeni sözleşmeye göre, sosyal denge tazminatı ve ulaşım yardımına yüzde 30'luk bir artış yapıldı. Memurlar maaşlarına ek olarak bin 900 lira alacak. Ramazan ve Kurban Bayramı, 1 Mayıs, Cumhuriyet Bayramı ve yılsonunda memurların aldığı ikramiyeler de 916 liradan bin 100 liraya yükseldi. Ayrıca memur ve birinci derecede akrabasının vefat etmesi durumunda bin lira ölüm yardımında bulunulacak.

EN DÜŞÜK 4900, EN YÜKSEK 7200

Konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Tüm Yerel-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Tamer Yiğit Güler, zam oranının Temmuz ayı ile birlikte yüzde 33,5’e yükseleceğini söyledi. “En düşük yardım aylık net 1900 TL olacak.” diyen Güler, “5 tane de ikramiye var. Onlar da  1100 lira. Devletin verdiği maaşın dışında belediye toplu sözleşmesinden dolayı her memura net aylık 1900 lira para verilecek.” açıklamasında bulundu.

Tüm Yerel-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Tamer “Yapılan sözleşme ile birlikte Bayraklı’da 2700 lira olan en düşük memur maaşının 4900 liraya yükselecek, 4400 lira olan en yüksek memur maaşı da 7200 liraya çıkacak” dedi.

TÜM YEREL SEN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ADD’DEN EĞİTİM-İŞ’E ZİYARET
ADD’DEN EĞİTİM-İŞ’E ZİYARET
TÜBİTAK 142 personel alımı yapıyor! Başvuru şartları neler?
TÜBİTAK 142 personel alımı yapıyor! Başvuru şartları neler?