-ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDAN “OKUL SERVİS ARACI” AÇIKLAMASI

-ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDAN “OKUL SERVİS ARACI” AÇIKLAMASI

-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’ne göre, öğrenci taşıyacak araçların özel izinli taşıtlar olması, servis şoförü ve rehber personelin ise uyuşturucu ve çocuk istismarı suçlarından affa uğrasalar dahi hüküm giymemiş olmaları gerektiğini hatırlattı.

-ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDAN “OKUL SERVİS ARACI” AÇIKLAMASI

ANKARA (ANKA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’ne göre, öğrenci taşıyacak araçların özel izinli taşıtlar olması, servis şoförü ve rehber personelin ise uyuşturucu ve çocuk istismarı suçlarından affa uğrasalar dahi hüküm giymemiş olmaları gerektiğini hatırlattı.

Ulaştırma, Denizlik ve Haberleşme Bakanlığı, son günlerde basın yayın organlarında yer alan öğrenci servisi ihalelerinde Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği nedeniyle firmalar arasında gerginlik yaşandığı yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, bakanlığın yetki ve sorumluluğunda bulunan Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri hatırlatılarak, okul servis aracı işleten kişi ile anlaşma yapılması halinde dahi, taşıma yapılacak taşıtların “Okul Servis Aracı” olması, taşıt sahibi firmaların da Yönetmelikte öngörülen tüm yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiği bildirildi.

Yönetmelikte, öğrenci taşıyacak araçların özel izinli taşıtlar olması, servis şoförü ve rehber personeli olunabilmesi için ise uyuşturucu ve çocuk istismarı suçlarından affa uğrasalar dahi hüküm giymemiş olunması şartlarının yer aldığı belirtildi.

Bakanlık, Öğrenci Servisi ihalesini yapan mercilerin yönetmelikte yer alan şartları, ihale şartnamesine koymak zorunda oldukları bilgisini de paylaştı.

Ulaştırma Bakanlığı, öğrenci taşımacılığına yönelik yasal düzenlemenin kendileri tarafından yapıldığını, söz konusu taşımaların denetiminin ise Valilikler ve kolluk kuvvetleri (Polis, Jandarma, Zabıta) aracılığıyla yapıldığını, çalışma şartları yönünden Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşların da mevzuatları çerçevesinde her türlü denetimi yapabileceğini kaydetti. (ANKA)

(HM/HND)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Atamalarda yine liyakat yok”
“Atamalarda yine liyakat yok”
 Eğitim İş Sendikası üyeleri etkinlikte bir araya geldi
Eğitim İş Sendikası üyeleri etkinlikte bir araya geldi