ÖZEL YURDA İZİN VEREN MEB, KAÇAK YURT SAYISINI BİLMİYOR

Ortaokul düzeyinde özel öğrenci yurdu açılmasına izin veren Milli Eğitim Bakanlığının Türkiye’deki kaçak yurt ve barınma hizmeti şeklinde kullanılan ev sayısını bilmediği ortaya çıktı.

ÖZEL YURDA İZİN VEREN MEB, KAÇAK YURT SAYISINI BİLMİYOR

TBMM Eğitim Komisyonu üyesi CHP’li Ceyhun İrgil’in ortaokul seviyesinde özel öğrenci yurtları açılmasına imkan sağlayan yönetmelikle ilgili soru önergesine Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Bakanlık özel yurtların mevzuat hükümlerine uygun olarak denetlendiğini belirtti ancak “Türkiye genelinde kaçak yurt ve barınma hizmeti şeklinde kullanılan ev sayısı nedir?” sorusuna yanıt vermedi.

Özel öğrenci yurtlarında halen 75.739 ortaöğretim ve 145.602 yükseköğretim öğrencisinin barındığı ifade edilirken öğrencilerin yaşlarına ilişkin detaya girilmeyen yanıtta, CHP’li İrgil’in “Devlet, ortaokul düzeyindeki öğrencilerin barınma ihtiyacını neden karşılayamamaktadır?” sorusuna da bir açıklama getirilmedi.

 

UZMANLAR KİM, BELLİ DEĞİL!

 

İrgil’in “Yönetmelik hazırlanırken sosyal hizmet uzmanları, pedagog ve psikologlardan görüş alınmış mıdır? Bu yönetmelik pedagojiye uygun mudur?” sorusuna ise “Yönetmeliğin hazırlanma aşamasında Bakanlığımızın uzmanları ile birlikte uygulama tecrübeleri de dikkate alınarak farklı uzmanlık alanları ve bakış açılarından yararlanılmış ve bu uzmanlık alanlarının da katkıları ile birlikte yönetmelik hazırlanmıştır” denilerek ayrıntılardan kaçınıldı.

Önergedeki “Yeni yönetmelikte öğrenci yurtları en az 40, öğrenci pansiyonları en az 30, öğrenci apartları ile öğrenci stüdyoları ise en az 10 öğrenci kontenjanı ile açılabilecek. Bu sayılar hangi kriterlere göre belirlenmiştir?” sorusuna ise şu yanıt verildi: “Bu kurumların açılabilmeleri için asgari fiziki şartların oluşturulması ile ortaya çıkan öğrenci kontenjanları kullanılmaktadır.”

 

MEB KAÇAK YURTLARI MEŞRULAŞTIRIYOR

 

CHP’li İrgil, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Bakanlık önergemize verdiği yanıtta kamuoyunda tepkiyle karşılanan ortaokul seviyesinde özel yurtların açılmasına olanak sağlayan yönetmeliğin öğrenci ve velilerin talebi nedeniyle çıkarıldığını ifade ediyor ama devletin bu ihtiyacı neden karşılayamadığını açıklayamıyor. Denetimlerin yapıldığını söylüyor ama kaçak yurt sayısını bilmiyor. Yönetmeliği uzmanların hazırladığını belirtiyor ama uzmanlıklarını söylemiyor. Bunlar nasıl uzmansa, 10 yaşındaki çocukların ne idüğü belirsiz yurtlarda kalmasına yol açan bir yönetmelik hazırlıyor. Özetle durum şudur; MEB sayısını bilmediği kaçak yurtları yönetmelikle meşrulaştırıyor. Yasaya uygun hareket etmeyenlere uygun bir düzenlemeye gidiyor.”

CEYHUN İRGİL
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3 hsg yükleme, hgs yükle, hgs bakiye yükleme tl yükleme,tl yükle, avea tl yükleme, vodafone tl yükleme, turkcell tl yükleme, bimcell tl yükleme avea fatura ödeme, turkcell fatura ödeme, vodafone fatura ödeme, bimcell fatura ödeme ttnet datura öde,ttnet fatura ödeme, ttnet faturası ödeme trafik cezası ödeme, kredi kartı ile trafik cezası ödeme doğalgaz ödeme, doğalgaz faturası ödeme, kredi kartı ile doğalgaz faturası ödeme elektrik faturası ödeme, kredi kartı ile elektrik faturası ödeme, aksa fatura ödeme , clk fatura ödeme