FOLKLORA YASAK KÜLTÜRÜMÜZE SALDIRIDIR

FOLKLORA YASAK KÜLTÜRÜMÜZE SALDIRIDIR

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün halk eğitim merkezlerinde halk oyunları kurslarını yasaklama kararı için CHP’li Dr. Ceyhun İrgil “Bu yasak kültürümüze saldırıdır” dedi.

FOLKLORA YASAK KÜLTÜRÜMÜZE SALDIRIDIR

İl ve ilçelerde Halk Eğitim Merkezlerine gönderilen yazıyla ikinci bir talimata kadar 1 Ağustos 2017’den itibaren Halk Oyunları kursları açılmayacağı kararının hiçbir gerekçeyle bağdaşmadığını söyleyen TBMM Eğitim Komisyonu üyesi İrgil, yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu:

SİZİN DERDİNİZ NE?

“Halk oyunları ait olduğu toplumun kültür değerlerini yansıtır. Toplumların ulusal duygularını yansıtır. Toplumsal bağlarını pekiştirip kuvvetlendirir. Başka hiçbir kültür olayı tüm gelenek ve görenekleri halk oyunları kadar ifade etmez. Türkiye gibi renkli ve zengin kültür yapısına sahip bir toplumun halk oyunları nesiller boyu korunup yaşatılmalıdır. Oysa bu karar unutturma çabasıdır. Milli ve yerli olmaya değer ve önem verdiğini söyleyen bir iktidarın her aldığı kararda olduğu gibi halk oyunlarını yasaklama kararı da bu ülkeye, bu topluma ve kültürel değerlerimize ihanettir! Bu yasak kültürümüze saldırıdır. Madem milli ve yerlisiniz folklora neden karşısınız? Folklordan neden korkuyorsunuz? Zeybekten, atabarından, horondan, misketten, çayda çıradan neden korkuyorsunuz? Yoksa tek derdiniz bir folklor oyununda; bir sevinçte, bir mutlulukta kadınla erkeği birarada görmeye katlanamıyor oluşunuz mu?”    

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”