-BALBAY: ÖSYM'NİN AÇILIMI ÖĞRENCİLERİ SEYYAR YERLEŞTİRME MERKEZİ Mİ?

-BALBAY: ÖSYM'NİN AÇILIMI ÖĞRENCİLERİ SEYYAR YERLEŞTİRME MERKEZİ Mİ?

-CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, “ÖSYM'nin açılımı Öğrencileri Seyyar Yerleştirme Merkezi mi?" diye sordu.

-BALBAY: ÖSYM'NİN AÇILIMI ÖĞRENCİLERİ SEYYAR YERLEŞTİRME MERKEZİ Mİ?

ANKARA (ANKA) - CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, “ÖSYM'nin açılımı Öğrencileri Seyyar Yerleştirme Merkezi mi?" diye sordu.

Balbay, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, “ÖSYM yapmış olduğu hatalardan ders almıyor. Yapılan bu hatalar ÖSYM’ye olan güven duygusunu iyice zedeledi. ÖSYM’ye olan güven duygusunun yeniden tesis edilmesi elzemdir. ÖSYM'nin açılımı Öğrencileri Seyyar Yerleştirme Merkezi mi?" dedi.

Balbay soru önergesinde şöyle dedi:

“ÖSYM’nin gerçekleştirdiği sınavlara giren adaylar en ufak bir kodlama hatası dahi yaptıklarında sınavları iptal edilirken, 2 milyondan fazla adayın girdiği sınavda ÖSYM’nin yapmış olduğu bu hatanın sorumlusu ya da sorumluları kimlerdir?

Söz konusu hata nasıl ortaya çıkmıştır? Puan hesaplama ve yerleştirme konusunda, daha başka hatalar var mıdır? Kayıt işlemleri bittikten sonra tekrar bir hata ortaya çıkarsa bunun sorumlusu kim olacaktır?

Son yıllarda yaptığı hatalar yüzünden, en fazla itibar kaybeden kurumların başında gelen ÖSYM’nin bu hatası hangi bölümleri ve öğrencileri etkilemiştir?

Yapılan hata sonucunda daha önce açıkta kalıp da şimdi üniversiteli olanlar, üniversiteye yerleştirilip de şimdi açıkta kalanlar, yerleştirmesi yapılıp da şimdi değişmiş olanların ÖSYM’ye olan güven duygusu sarsılmamış mıdır?

ÖSYM’nin 15 dakika kuralı sonucu, bir dakikalık gecikme nedeniyle bile 100 bin civarında aday sınava alınmazken, ÖSYM'nin hatasının hiç mi yaptırımı yok?

Geçen ay yerleştirme sonuçlarında hata yaparak 2 milyon adayın başarı sırasının değişmesine neden olan ÖSYM’nin bu kez de yerleştirme hatası yaparak, binlerce adaydan özür dilemesi basit bir özürle geçiştirilecek kadar sıradan mıdır?

2017 ÖSYS yerleştirmelerinde 214 bin 430 kontenjanın boş kalmasında ÖSYM’nin bir hatası var mıdır?” (ANKA)

(MG/HND)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşsizlik rakamları açıklandı
İşsizlik rakamları açıklandı
Öğretmene istemediği halde seçim görevi verilmesi
Öğretmene istemediği halde seçim görevi verilmesi