Yusuf Tekin'den Eğitim Gündemine Dair Önemli Açıklamalar

Yusuf Tekin'den Eğitim Gündemine Dair Önemli Açıklamalar

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'den Eğitim Gündemine Dair Önemli Açıklamalar

Yusuf Tekin'den Eğitim Gündemine Dair Önemli Açıklamalar

Müsteşar Tekin, CNN Türk’e konuk oldu Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, CNN Türk´te eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. CNN Türk canlı yayınında eğitim gündemine ilişkin soruları yanıtlayan Tekin, temel eğitimden ortaöğretime geçiş uygulaması kapsamında liselere yerleştirilen öğrenci sayılarına ilişkin verileri değerlendirerek, 1 milyon 200 bin öğrencinin ortaöğretime kayıtlarının yapıldığını anlattı. Liselere yerleştirilen 873 bin öğrencinin ilk 10 tercihine, 922 bin öğrencinin ilk 15 tercihine yerleştiğini aktaran Tekin, şu bilgileri verdi: "1 milyon 200 bin öğrenciden 922 bin öğrenci istediği okullara yerleşmiş durumda.

Bir de yaklaşık kontenjanı 260 bin dolayında olan özel ortaöğretim kurumları bulunuyor. Onlar da bizim bu sistemimizin içinde değil. Bizim kamuoyu ile paylaştığımız rakamlar içinde 500 dolayında öğrenci özel liselere yerleşti gibi görünüyor. Bunun sebebi de özel okulların kayıtları lise yerleştirmelerinden önce aldıkları için 260 bin rakamı da burada gözükmüyor. Ama büyük ihtimalle bu kontenjanların da dolduğunu tahmin ediyoruz. 922 bine ilave 257 bin öğrencimiz de özel liselere yerleşti." Açık liselere yerleştiren öğrenci sayılarına ilişkin bilgi aktaran Tekin, zorunlu eğitimin 12 yıl olduğuna işaret etti.

Tekin, "Kendi isteğiyle hiçbir yere yerleştirilemediği için ve zorunlu eğitim 12 yıl olduğundan dolayı 84 bin öğrenciyi biz MEB bünyesinde uzaktan eğitim yoluyla eğitim verilen açık liseye kayıt yaptık." açıklamasında bulundu. Açık liseye kayıt olan öğrencilerin tamamen sistemin dışında kaldıkları anlamına gelmediğini kaydeden Tekin, 84 bin dolayındaki öğrencinin nakil sürecinden faydalanmaları için 81 ilin tamamında komisyon kurduklarını vurguladı. Tekin, "81 ilde kurduğumuz komisyonlardan talebimiz şu; ´zorunlu olarak açık liseye yönlendirdiğimiz çocuklarımıza ve velilere ulaşın, gerekli rehberlik faaliyetlerini ve yönlendirmeleri yapın ve bu çocukların örgün eğitime kayıt olmalarını sağlayın.´ Ben burada, yüzde 70-80 oranında başarılı olacağımızı, yani kendi tercihiyle açık liseye gidenlerin dışındakilerin, tamamına yakınının sistemin içine dahil olacağını ve örgün eğitime gireceğini tahmin ediyorum." diye konuştu. Tekin, Anadolu, imam hatip ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinde boş kontenjanların yaklaşık 200 bin olduğunu, bunun 28 bininin Anadolu liselerinde bulunduğunu bildirdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşsizlik rakamları açıklandı
İşsizlik rakamları açıklandı
Öğretmene istemediği halde seçim görevi verilmesi
Öğretmene istemediği halde seçim görevi verilmesi