EĞİTİM İŞ:CUMHURİYET'E HAKARETE TEPKİ GÖSTERMEKTEN YARGILANIIYORUZ!

Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık Eğitim İş Denizli Şubesinde düzenlendiği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı

EĞİTİM İŞ:CUMHURİYET'E HAKARETE TEPKİ GÖSTERMEKTEN YARGILANIIYORUZ!

Saygıdeğer basın emekçileri ve sevgili dostlar;

 

Hepinizin bildiği üzere çok yakın zamanda Cumhuriyet’e, değerlerine, kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk ile yol arkadaşlarına ve hatta onların ailelerinin aziz hatıralarına hakaret eden ve bu alçaklıklarına rağmen cezasız bırakılan birçok gerici şahıs gördük.

Şimdiye kadar bu şahıslar, ilgili yasalara rağmen cezalandırılmamış ve bu cezasızlık yoluyla adeta teşvik edilmişlerdi. Bugün ise bu hadsizlikleri teşvik etme politikasından, koruma politikasına geçildiğini duyurmak için burada bulunuyoruz.

Bugün burada Denizli’de Cumhuriyet’i hedef almaktan çekinmeyen bir Milli Eğitim Bakanlığı görevlisinin başlattığı hikayenin, nasıl devam ettiğini anlatmak için bir aradayız.

Hatırlayacağınız üzere; bu senenin başında Denizli'nin Pamukkale ilçesinin Milli Eğitim Şube Müdürü Zekeriya Çamlıbel, kişisel sosyal medya hesabından açıkça Cumhuriyet’e saldırmış ve hatta Cumhuriyet’e ortak biçimde saldırılmasına yönelik ifadeler kullanmıştı.

Daha açık ifade edecek olursak; Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün inşa ettiği eğitim sisteminin bekçisi olması gereken MEB’in yöneticilerinden biri olan Çamlıbel, şunları yazmıştı:

İlk kez ülkemizi geri almak için bu kadar yaklaştık. Bu 90 yıl sonraki ilk dönüm noktamız. Ya sandıkları patlatıp Osmanlı'nın torunları olarak masaya yumruğumuzu vurup sahaya ineceğiz ya da bir 90 yıl daha sürünmeye devam edeceğiz. Ne diyordu İmam-ı Şafi Hazretleri: “Fitne zamanı, düşman oklarını takip edin, o sizi Hakka götürür” 

 

YARGIDAN YÜZ BULDU ASTARINI İSTEDİ

Bu hadsiz paylaşıma ilk tepki gösterenlerden birisi de –ne mutlu ki- o dönem Denizli Şube Başkanı olan yoldaşımız Kadem Özbay oldu. Sayın Kadem Özbay, sadece tepki göstermekle kalmamış, bu paylaşımı İl Milli Eğitim Şube Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Bir-Sen İlçe Başkanı ve bazı okul müdürleri ile müdür yardımcılarının da beğendiğini kamuoyuna duyurmuştu.

Eğitim-İş olarak Çamlıbel’in bu paylaşımı hakkında suç duyurusunda bulunduk ve yargılanmasını talep ettik. Birçok benzer örnekte olduğu gibi başvurumuz sonuçsuz kaldı ve yargılanmasına gerek duyulmadı.

Fakat bu haksız mutlu son bile Çamlıbel’e yetmemiş olacak ki, yargıdan bulduğu bu yüzle karşı atağa geçti.

Sonuç: Eski Denizli Şube Başkanımız olan Kadem Özbay’a, Çamlıbel’in onurunu kırdığı gerekçesiyle dava açıldı!

 

BİZ BU SUÇU İŞLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ!

Peki dostumuz Kadem Özbay, ne demiş de Cumhuriyet’e hakaret eden bu şahsın, “onuru”nu kırmış? Söyleyelim, o dönem gösterdiği tepkiyle Eğitim-İş’in Cumhuriyet düşmanlarına karşı duruşunu göstererek göğsümüzü kabartan Özbay, şunları yazmıştı: “Bu paylaşım hastalıklı düşüncenin ürünüdür. Bu paylaşım, Anayasa’ya aykırıdır ve suçtur. Hainliktir. Bugün bu Cumhuriyet düşmanı açıklamaları yapanlar, eğer Kurtuluş Mücadelesi’nin verildiği dönemde yaşasalardı gözlerini kırpmadan emperyalistlerle işbirliği yapabilirlerdi.”

İşte bu haklı tespit, ne acıklı ki dava konusu olmuştur.

Eğitim-İş olarak ilan ediyoruz: bu açıklamanın altına imzamızı attık, yine atıyoruz.

Bu hain paylaşım münferit değildir. Ulusal bayramlarımızın kutlanmasına dair okullardaki teamülleri kaldıran, müfredattan Atatürk’ü ve inkılaplarını çıkaran, devletin laik olamayacağını açıkça ilan eden AKP’nin gerici politikalarıyla örtüşmektedir.

Dolayısıyla bu paylaşımı beğenenler, sadece sosyal medyadaki “beğen” butonuna basanlar değil, bu şahsı cezasız bırakanlar, hâlâ o koltukta tutunanların tümüdür.

Ama bilinsin ki, ne şimdilik devranın onlardan yana gibi görünüyor olması, ne de hakkımızda açılan bu garabet davalar bizi yıldırmayacak.

Cumhuriyet değerlerinin, Atatürk ilke ve inkılaplarının, laik eğitimin, çağdaşlığın ve emeğin onurunun amansız savunucusuyuz!

Cumhuriyet’e saldıranları deşifre etmek suçsa, bilinsin ki biz bu suçu işlemekten yılmayacağız asla!

Kavganın ve aşkın en iyi anlatıcısı olan Nazım’dan esinlenerek söyleyelim:

“Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla”
Eğitim-İş suç işlemeye devam ediyor hâlâ!

 

 

Mehmet BALIK

EĞİTİM İŞ

Genel Başkanı

 

eğitim iş denizli mehmet balık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3