-TÜKETİCİNİN GÜVENİ ARTTI

-TÜKETİCİNİN GÜVENİ ARTTI

–Tüketici güven endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,9 arttı. Genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 1,6 azalırken, tasarruf etme ihtimali endeksi ise 5,8 arttı.

-TÜKETİCİNİN GÜVENİ ARTTI

ANKARA (ANKA) - Tüketici güven endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,9 arttı. Genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 1,6 azalırken, tasarruf etme ihtimali endeksi ise 5,8 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz ayı güven endeksini açıkladı. Buna göre, Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,9 arttı. Haziran ayında 70 olan endeks değeri Temmuz ayında 71,3 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2,1 artarak Temmuz ayında 91,9 oldu. Bu artışın, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandığı belirtildi.

-İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ ENDEKSİ 74,4 OLDU-

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Haziran ayında 97,3 iken, Temmuz ayında yüzde 1,6 oranında azalarak 95,7 değerine düştü. Bu azalışın, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığının göstergesi olduğu ifade edildi.

TÜİK verilerine göre, işsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 5,2 artarak Temmuz ayında 74,4 oldu. Bu artışın, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandığı kaydedildi.

Tasarruf etme ihtimali endeksi ise 5,8 arttı. Haziran ayında 22,1 olan endeks, Temmuz ayında 23,3 değerine yükseldi. Bu artışın, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığının göstergesi olduğu belirtildi. (ANKA)

(YE/HND)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Atamalarda yine liyakat yok”
“Atamalarda yine liyakat yok”
 Eğitim İş Sendikası üyeleri etkinlikte bir araya geldi
Eğitim İş Sendikası üyeleri etkinlikte bir araya geldi