YÖK'ten ilahiyata formasyon ayrıcalığı

Gerekçe ‘yoğun talep’

YÖK'ten ilahiyata formasyon ayrıcalığı

Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığındaki YÖK, “sessiz devrim”lerine devam ediyor. Her fırsatta “Yeni YÖK” vurgusu yapan Saraç, öğretmenlik için ilahiyat fakültelerinin yeniden önünü açtı. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı kurumlarda öğretici ve eğitici olarak görev yapabilen ilahiyat mezunlarının Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında öğretmen olarak görev yapabilmeleri yıllar sonra kolaylaştırıldı.

16 yıllık dönüşüm

2001 yılına kadar lisans eğitimi sırasında öğretmenlik için formasyon eğitimi veren ilahiyat fakülteleri, Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı uygulamasına son verilmesinin ardından alan fakültesi kapsamına alındı. Alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programlarının uygulanmaya başlanmasıyla da öğretmen olmak isteyen ilahiyat mezunları için 1997-1998 yılından itibaren tezsiz yüksek lisans yapma şartı getirildi.

2009 yılına gelindiğinde ise bu uygulama da kaldırılıp ilahiyat fakültelerine öğretmenlik adaylığı için tekrar lisans öğrenimi dışında pedagojik formasyon dersleri alma şartı getirildi. Ancak son 10 yılda MEB kadrosundaki mevcut din öğretmenlerini, Milli Eğitim müdürlükleri’ne yönetici, okullara müdür ve müdür yardımcısı olarak görevlendiren hükümet, her atama döneminde en çok kontenjanı din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği kadrolarına ayırsa da beklediği sayıya ulaşamadı. Son 10 yılda katlanan imam hatip okullarına da öğretmen aktaran hükümet, eksik gördüğü kadroları ilahiyat mezunlarından karşılamak için kolaylaştırma adımı attı.

Gerekçe ‘yoğun talep’

Hükümetin bu politikasının ardından YÖK, “yoğun talep var” diyerek ilahiyat fakültelerini eski statüsüne kavuşturmak için harekete geçti. YÖK Genel Kurulu’nda alınan kararla ilahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilere lisans öğrenimi sırasında yeniden formasyon almalarının önü açıldı. YÖK, ilahiyat fakültelerinin lisans programlarının yeniden düzenlenmesi, kredi sisteminin yenilenerek formasyon derslerinin programlara dahil edilmesi ve 2017- 2018 yılından itibaren de yeni lisans programlarının uygulanmasına karar verdi. Ayrıca halen ilahiyat fakültelerinde eğitim gören hazırlık ve 1. sınıf öğrencileri için de değişikliklerden yararlanması için lisans programlarına formasyon derslerinin eklenmesi ve yeni programların YÖK onayına sunulması kararlaştırıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3 hsg yükleme, hgs yükle, hgs bakiye yükleme tl yükleme,tl yükle, avea tl yükleme, vodafone tl yükleme, turkcell tl yükleme, bimcell tl yükleme avea fatura ödeme, turkcell fatura ödeme, vodafone fatura ödeme, bimcell fatura ödeme ttnet datura öde,ttnet fatura ödeme, ttnet faturası ödeme trafik cezası ödeme, kredi kartı ile trafik cezası ödeme doğalgaz ödeme, doğalgaz faturası ödeme, kredi kartı ile doğalgaz faturası ödeme elektrik faturası ödeme, kredi kartı ile elektrik faturası ödeme, aksa fatura ödeme , clk fatura ödeme