-KAMUDA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

-Kamu işçisine verilecek zam belli oldu. Başbakan Binali Yıldırım, “İçinde bulunduğumuz yıl için zam oranı, ilk 6 ayda yüzde 7,5, ikinci altı ayda yüzde 5 şeklinde mutabakata varılmıştır” dedi.

-KAMUDA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

ANKARA (ANKA) - Kamu işçisine verilecek zam belli oldu. Başbakan Binali Yıldırım, “İçinde bulunduğumuz yıl için zam oranı, ilk 6 ayda yüzde 7,5, ikinci altı ayda yüzde 5 şeklinde mutabakata varılmıştır” dedi.

Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle Çankaya Köşkü’nde imzalandı. Başbakan Yıldırım, kamu işçisine verilecek zammı şöyle açıkladı:

“Bu toplu iş sözleşmesinin 2017-2018 yıllarını kapsıyor. İki yıllık yapılıyor. İçinde bulunduğumuz yıl için zam oranı, ilk 6 ayda yüzde 7,5, ikinci altı ayda yüzde 5 şeklinde mutabakata varılmıştır. İkinci yıl için, birinci yarıda yüzde 3,5, ikinci yarıda yüzde 3,5 olmak üzere kararlaştırılmıştır.

Gerek ilk yıl, gerekse ikinci yılda ayrıca gerçekleşen enflasyona göre ayarlama da yapılacaktır. Diyelim ki enflasyon bunun üzerine çıktı, aradaki fark ödenecektir. Bunlar referans artış oranlarıdır. Referans artış oranları gerçekleşen enflasyonla kıyaslanacak ve fark oluşursa bu farklar da ayrıca verilmiş olacaktır.

Bununla beraber ek ödenek bir sefere mahsus olmak üzere 500 liradan 750 liraya yükseltilmiştir, yüzde 50 nispetinde bir artış gerçekleşmiştir. Ayrıca brüt çıplak ücreti 3 bin liranın altında olan işçilerimize 90 lira ilave artış sağlanmıştır.

Yapılan bu çerçeve anlaşmayla en düşük kamu işçisinin maaşının, en düşük memur maaşının altında olmayacak. Yani eksik varsa tamamlanacak. Dolayısıyla memur-işçi arasındaki taban ücret böylece eşitlenmiş olacak. Aradaki fark kaldırılmış olacaktır.” (ANKA)

(HM/GO)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
-MİLLİ EĞİTİM BAKANI: 25 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPACAĞIZ
-MİLLİ EĞİTİM BAKANI: 25 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPACAĞIZ
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3