RAMAZAN BAYRAMI TEDBİRLERİ AÇIKLANDI

ANKARA (ANKA) - Ramazan Bayramı süresince meydana gelecek trafik kazalarının önlenmesi, kazaların en alt düzeye düşürülmesi için polis ve jandarma birimlerinden kurulacak karma ekipler görev yapacak. Bayram tatili süresince kazaların yoğun olarak meydana geldiği 20 güzergah üzerinde 10-20 kilometrede bir resmi ekip görevlendirilecek. Trafiğin yoğun olduğu ve kazaların sıklıkla meydana geldiği saatler arasında trafik denetimlerinin yoğunluğu artırılacak.

RAMAZAN BAYRAMI TEDBİRLERİ AÇIKLANDI

Emniyet Genel Müdürlüğü, Ramazan Bayramı süresince meydana gelecek trafik kazalarının önlenmesi, vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat etmelerinin sağlanması ve bayram tatilinde kazaların en alt düzeye düşürülmesi amacıyla gerektiğinde polis ve jandarma birimlerinden kurulacak karma ekiplerle uygulanacak trafik tedbirlerini belirledi.

Buna göre, bayram tatili süresince kazaların yoğun olarak meydana geldiği 20 güzergah üzerinde 10-20 kilometrede bir resmi ekip görevlendirilecek. Trafiğin yoğun olduğu ve kazaların sıklıkla meydana geldiği 04.00-08.00 ve 16.00-20.00 saatleri arasında trafik denetimlerinin yoğunluğu arttırılarak ekiplerin görünür olması sağlanacak.

Helikopter, drone ve İHA türü hava taşıtlarından, trafiğin yoğun olduğu güzergâhlarda bayram süresince yararlanılacak ve polis-jandarma trafik birimleri karma ekipleriyle etkin, sürekli ve yoğun bir denetim gerçekleştirilecek.

-ŞEHİR İÇİ VE ŞEHİRLERARASI TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA SİVİL POLİS GÖREVLENDİRİLECEK-

Otobüslerde emniyet kemeri denetimlerine ağırlık verilecek, yolcular otobüslerin karıştığı trafik kazalarında araçların devrilmesi ve araçtan dışarı savrulmalarının önlenmesi amacıyla emniyet kemeri kullanmaları, şoförler ise taşıt kullanırken telefonla konuşmamaları konularında bilgilendirilecek. Varış noktası dikkate alınarak otobüslerde yedek şoför olup olmadığı kontrol edilecek.

Terminal ve izin verilen yerler dışında, şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına izin verilmeyecek. Terminallere giriş-çıkış yapan bütün otobüs ve şoförleri ile takograflar denetlenecek. Uykusuzluk ve yorgunluk belirtileri görülen sürücülerin, denetim noktalarında ve araç dışında dinlenmeleri sağlanacak, yolculara da bu konuda bilgi verilecek. Tescil plakalarının mevzuatta belirtilen standartlarda olmaları ve araç üzerindeki yerin uygunluğu​ kontrol edilecek.

Takograf denetimleri etkin şekilde yapılacak, çalışma ve dinlenme süresi ihlali tespit edilen ticari araç sürücülerinin taşıt kullanmalarına müsaade edilmeyecek. Şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçlarında sivil kıyafetli personel görevlendirilmesine devam edilecek.

-ÖZEL YÜK TAŞIMA İZİN BELGELİ ARAÇLARIN TRAFİĞE ÇIKMASINA İZİN VERİLMEYECEK-

Bayram süresince “Özel Yük Taşıma İzin Belgesi” ve “Özel İzin Belgesi” kapsamdaki araçların trafiğe çıkmalarına izin verilmeyecek. Gerek görülmesi halinde trafik birim amirlerinin talimatı ile ağır tonajlı taşıtların, trafik yoğunluğu sona erinceye kadar uygun yerlerde beklemeleri sağlanacak.

Modifiye edilmiş araç, abartı egzoz ve uygunsuz ışık donanımları kullanılmasının önlenmesi amacıyla, bu araçların yoğun olarak bulunduğu hedef bölgelerde ve saatlerde, asayiş ekipleri ile müşterek denetimler yapılacak, bu şekilde tespit edilen araçlara izin verilmeyecek ve trafik muayenesine sevk edilecek. Yerleşim yerlerinde taşıt-yaya kazalarının yoğun olduğu bölgelerde, yayaların trafikteki güvenliklerini olumsuz etkileyen uygunsuz parklara izin verilmeyecek, yaya kaldırımları, yaya geçitleri, kavşak sistemleri, engelli vatandaşların trafikte erişimlerini kolaylaştırmak için tasarlanan engelli rampaları üzerine ve önüne park etmiş araçlar cezalar uygulandıktan sonra derhal kaldırılacak. Mezarlık, şehitlik ve alışveriş merkezleri gibi halkın yoğun olduğu yerlerde trafik tedbirleri artırılacak.

Bayram tatili boyunca radarla hız denetimleri, hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde yapılacak. “Tuzak radar” algısına neden olacak yöntemler ile radar araçları gizlenerek denetim yapılmayacak. (ANKA)

(YE/HND)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3