-CHP’NİN ADALET YÜRÜYÜŞÜ 7. GÜNÜNDE, MYK YOLDA TOPLANDI

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde, Ankara’dan İstanbul’a başlatılan Adalet Yürüyüşü, 7. gününde Bolu’dan devam ediyor. Dünkü grup toplantısının ardından CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) haftalık olağan toplantısı da güzergah üzerinde gerçekleştirildi.

-CHP’NİN ADALET YÜRÜYÜŞÜ 7. GÜNÜNDE, MYK YOLDA TOPLANDI

BOLU (ANKA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde, Ankara’dan İstanbul’a başlatılan Adalet Yürüyüşü, 7. gününde Bolu’dan devam ediyor.

Dünkü grup toplantısının ardından CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) haftalık olağan toplantısı da güzargah üzerinde gerçekleştirildi. Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Gerede ilçesine bağlı Danişmentler Köyü mevkiinde yapılan toplantının ardından basına açıklama yaptı.

-“ANAYASA MAHKEMESİ KARARINA UYMUYORUM, DEMEK MÜDAHALE DEĞİL Mİ?”

Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa’nın 138. maddesi hatırlatmasına işaret ederek, “Kendisinin yargıya müdahalelerini yazsak ansiklopedi serisi olur. Kendisinin yargıya müdahalelerini uç uca eklesek bizim buradan İstanbul’a yürüdüğümüz yolun üç katı eder. Dün mahkemelere talimat veren kendisi değil miydi? Erdem Gül’le ilgili tahliye kararında, ‘Anayasa Mahkemesi kararına uymuyorum, saygı da duymuyorum’ diyen kendisi değil miydi? Bu açıklamanın arkasından hakimlere dönüp de ‘siz de bu karara uymayabilirsiniz’ diyen kendisi değil miydi? Bu yargıya müdahale değil mi, 138. maddenin ihlali bu değil mi? Bize diyor ki ‘adalet sokaklarda aranmaz.’ Meclis’te, devlette, adliyede adaleti bırakmazsanız bir yiğit adam da çıkar yollara, yollarda adaleti arar, mazlumların sesi olur. Millet de onun arkasına gelir” diye konuştu.

MİT Tırları davasında yargılanma devam ederken “hesabını verecekler, arkasını bırakmayacağım” diyenin de Erdoğan olduğunu söyleyen Tezcan, “Bu yargıya müdahale değil mi?” dedi.

-“SAVCILARA, ‘ÇAĞIRIN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NU’ DİYOR, GÖK KUBBEYİ DAR EDERİZ”-

Erdoğan’ın yürüyüşle ilgili Kılıçdaroğlu’nu tehdit ederken, savcılara da talimat verdiğini söyleyen Tezcan, “Bir gün seni de aynı savcılar çağırabilir’ diyor. Aslında biz onu tercüme ediyoruz, yani diyor ki ‘Önce yürümekten vazgeç, git evinde otur.’ Oturmayacağız, tehdidine pabuç bırakmayacağız. İkincisi, savcılara sesleniyor, ‘Çağırın Kemal Kılıçdaroğlu’nu, bu yürüyüşü sonlandırın, Türkiye’de mazlumların sesi kalmasın’ diyor. Bırakın çağırmayı, Genel Başkanımıza dönük atılacak herhangi bir adımda gök kubbeyi dar ederiz. O kadar kolay değil” diye konuştu.

-“MAKAMINDAN RESMİ YAZIYLA GÖNDERİLEN İFADE TALİMAT DEĞİL Mİ”-

Hukuka uygun bir yürüyüş yaptıklarını, demokratik direniş haklarını kullandıklarını ifade eden Tezcan, şöyle devam etti:

“Sizin iktidarınız tepeden tırnağa gayrimeşru. Yasa dışı bir güç üzerinde oturacaksınız, yasal direniş göstermeye çalışanları korkutmaya çalışacaksınız, yok öyle yağma.

Ne çabuk unutuyorlar, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ‘gizli ibareli’ yazıyla, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir talimat göndermedi mi? O talimat da www.gercekgundem.com sitesinin, kaçak sarayla ilgili haberleri nedeniyle, ‘Bu konuda kanunu işlem başlatın, sonucundan da bize haber verin’  ifadelerini kullanmadı mı? İfadeler aynen budur. ‘Hiçbir devlet makamı savcılıklara ve mahkemelere talimat veremez’ diyor, 138. madde Sayın Erdoğan. Senin hatırlattığın o madde bunu söylüyor. Senin makamından resmi yazıyla gönderilen, bu yazıdaki ifade talimat değil mi?

-“HAKİMLERİ HSYK’YA SENİN İÇİŞLERİ BAKANIN BİLDİRMEDİ Mİ? BUNLAR RESMİ YAZI DEĞİL Mİ?”-

İçişleri Bakanlığı’nın HSYK’ya yazı gönderip de ‘181 karar aleyhimize verilmiştir, 78 mahkemeden’ diye hakimlerin isimlerini vererek, bu hakimleri HSYK’ya senin İçişleri Bakanın bildirmedi mi? Sonradan o hakimlerle ilgili soruşturma başlamadı mı? Bu talimat değil mi, bunlar resmi yazılar değil mi? Şimdi siz kalkacaksınız yargıyı tahakküm altına alacaksınız, ondan sonra da döneceksiniz, mazlumların sesi olan Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘yürüme’ diyeceksiniz. Yürütmeye alışanlar, yürümekten korkarlar.”

-“ARTIK SÖZ SÖYLEME ZAMANI DEĞİL, EYLEM ZAMANI”-

Tezcan, kurumsallaşan bu adaletsizlik karşısında adaleti tesis etmek için yürüdüklerini belirterek, “mahkemede, devlette, seçimde, geçimde, eğitimde, askerlikte, vergide adalet” dediklerini, bunların hiçbirisinde adalet kalmadığını belirtti. Söyleyecek daha çok şeyin olduğunu ifade eden Tezcan, “Ancak yürünecek de çok yol var. Yolumuz uzun, meşakkatli. Artık söz söyleme zamanı değil, artık eylem zamanı, yürüme zamanı” dedi.

-“HEDEF İSTANBUL, HEDEF O BÜYÜK BULUŞMA”-

Tezcan, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bütün tehditlere rağmen 80 milyonun sesi oldu ve şimdi buradan korkanlara sesleniyorum; korkan hakimlere, savcılara, korkan AYM’ye, korkan devlet görevlilerine, sendikacılara, siyasetçilere, kim varsa, korkmayın. CHP Genel Başkanı mazlumların, 80 milyonun sesi oldu, yollara düştü, düşün arkasına. Hedef İstanbul, hedef o büyük buluşma. Bu büyük yürüyüşün sonunda o büyük buluşmayla gerçekten adaletli, demokratik, özgür bir Türkiye kuracağız” diye konuştu.

-“ÇOK SAYIDA BELGE BULMAK MÜMKÜN”-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tezcan, Kılıçdaroğlu’nun dünkü grup toplantısında söylediği mahkemelere talimata ilişkin belgelerdeki kastın sorulması üzerine, “Bu konuda özel bir kasta gerek yok. Ben iki tane belge söyledim, tarih numaralarını da söylerim. Bunun dışında arşivlere girdiğimizde çok sayıda belge bulmak mümkün. Çok sayıda uygulama var. Sayın Erdoğan’ın yargıya müdahalesini buradan uç uca eklesek, üç kat mesafe eder. Yani bizim yolumuzda uzun bir müdahale hikayesi vardır, Sayın Erdoğan’ın” dedi.

-“SAYIN GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN BİNALİ YILDIRIM’A DA, TORUNLARINA DA LAZIM”-

Tezcan, Başbakan Binali Yıldırım’ın “Kılıçdaroğlu, bize lazım” sözlerini de doğru bulduğunu ifade ederken, “Sayın Genel Başkanımız Sayın Binali Yıldırım’a da lazım. Adalet ve Kalkınma Partililere de lazım çünkü öyle bir adalet bütün Türkiye’ye lazım. Öyle bir adaletsiz düzen yarattılar ki, yarattıkları adaletsizlik içinde bir gün kendileri de boğulacaklar. Genel Başkanımızın yürüyüşü onlar için de, onların torunlarının da adaletli bir Türkiye’de yaşaması için başlatılmıştır, onlara lazım olduğu kesin” dedi.

-KILIÇDAROĞLU, “HUKUKSUZLUK SÜRECİNE HUKUK ADINA SAYGI GÖSTERİLMEZ” DÖVİZİYLE YÜRÜDÜ-

Öte yandan, Kılıçdaroğlu bir süre, Balyoz ve Ergenekon davaları sırasında hayatlarını kaybeden Murat Özenalp, Cem Çakmak ve Ali Tatar’ın fotoğraflarının yer aldığı, “Hukuksuzluk sürecine hukuk adına saygı gösterilmez” yazılı dövizin arkasında yürüdü. Kılıçdaroğlu’na bu davalarda sanık olan emekli askerler de eşlik etti.

Soma faciasında şehit olan maden işçilerinin aileleri de yürüyüşe katıldı. Kılıçdaroğlu, yürüyüşü sırasında “Soma, 301 can için adalet” yazılı pankart taşıdı.

-BOLU VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA-

Bu arada Bolu Valiliği de, yürüyüşle ilgili Bolu ili sınırları dahilinde alınacak tedbirlere ilişkin açıklama yaptı.

Yürüyüş sırasında kamu düzeninin, kamu güvenliğinin, trafik düzeni ve yürüyüşe katılanların güvenliğinin sağlanmasının esas olduğu vurgulanan açıklamada, “Bu kapsamda alınacak güvenlik ve trafik tedbirlerine yürüyüşü düzenleyen ve katılanların uyması zorunludur” denildi.

Yürüyüşe katılanların güvenliğinin sağlanması amacıyla etkinliğe sonradan katılanların güvenlik görevlilerince üst araması yapıldıktan sonra yürüyüş konvoyuna alınacağı belirtilen açıklamada, yine kolluk görevlilerince tanınması amacıyla yürüyüşe katılanların kendilerinin ayırt edilmesini sağlayacak yelek vb. giysiler kullanılacağı kaydedildi.

-“D-750 VE D-100 KARAYOLLARI KULLANILACAK”-

Valilik, yürüyüş güzergahına ilişkin ise, “Yürüyüş, Bolu İli sınırları içerisinde; Ankara-Bolu sınırından Gerede İlçesine kadar D-750 Karayolu, Gerede İlçesinden Bolu-Düzce sınırına kadar D-100 Karayolu güzergahı kullanılarak yapılacaktır. Yürüyüş sırasında yol kenarında bulunan yaya yolları, banket ya da kaldırımlar kullanılacak, trafikte seyreden araçların geçişine engel olacak ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde yola girilmeyecektir” dedi.

-“HAVA KARARMADAN SONLANDIRILACAK”-

Yürüyüş güzergahında bulunan yerleşim yerlerinde miting ve benzeri etkinlikler yapılmayacağı da kaydedilen açıklamada, “Yürüyüşe katılanların can güvenliğinin ve trafik düzeninin temini bakımından yürüyüş her gün hava kararmadan önce sonlandırılacaktır” denildi. (ANKA)

(GO/HND)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3 hsg yükleme, hgs yükle, hgs bakiye yükleme tl yükleme,tl yükle, avea tl yükleme, vodafone tl yükleme, turkcell tl yükleme, bimcell tl yükleme avea fatura ödeme, turkcell fatura ödeme, vodafone fatura ödeme, bimcell fatura ödeme ttnet datura öde,ttnet fatura ödeme, ttnet faturası ödeme trafik cezası ödeme, kredi kartı ile trafik cezası ödeme doğalgaz ödeme, doğalgaz faturası ödeme, kredi kartı ile doğalgaz faturası ödeme elektrik faturası ödeme, kredi kartı ile elektrik faturası ödeme, aksa fatura ödeme , clk fatura ödeme