EMEKLİLİK YAŞI YÜKSELTİLECEK

Özel bir televizyon kanalında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu emeklilik yaşının yükselmesi gerektiğini açıkladı.

EMEKLİLİK YAŞI YÜKSELTİLECEK

Özel bir televizyon kanalında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu emeklilik yaşının yükselmesi gerektiğini açıkladı.

Kıdem tazminatı
Kıdem tazminatına ilişkin çalışmayı Bakanlar Kurulu'na sunacaklarını belirten Müezzinoğlu, "Gelişmiş ülkelerde ortalama emeklilik yaşı 72, bizde yeni 52 oldu. Onlar emeklisine 17 yıl maaş öderken biz 27 yıl ödüyoruz. Bu doğru değil. Bu sistemi sürdüremeyiz, yaşı yükseltmeye çalışıyoruz" dedi.

Taşeron işçilere kadro

Taşeron işçilere kadro verilmesine ilişkin konuşan Bakan Müezzinoğlu, kadro çalışmasına ilişkin hükümetin bir çalışma takvimi belirlemediğini, takvim hazırlandığında ilgili bakanlıkların konu üzerinde çalışacağını ifade etti.

Emeklilik yaşı yükseliyor

Yaşa takılan emeklilerin durumuna ilişkin bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu şu açıklamaları yaptı:

"Gelişmiş ülkeler, gayri safi milli geliri 20-30 bin avro veya dolar olan ülkelerde ortalama emekli yaşı 72, biz de daha yeni 52 oldu. Gelişmiş ülkeler emeklisine ortalama 17 yıl maaş öderken biz emeklilerimize ortalama 27 yıl maaş ödüyoruz. Bu sistemin sürdürülebilirliği yok. Bu sistemi ancak gençlerden alarak, ülkenin büyümesinden, dünya ile rekabetinden alarak sürdürebiliriz. Bu doğru değil. 65'ten önce emeklilik olan tek bir ülke bulamazlar. Biz de 2036'da kadınları 58'e, erkekleri de 60'a taşımaya çalışıyoruz emeklilik yaşında. Yaşa takılma durumunda, herkesin hedef yaşa konsantre olması lazım."

Memurunyeri.com

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3