CHP’den Öğrencilere Sigorta,Sağlık ve Eğitim Desteği Sağlanması Hakkında Kanun Teklifi

-CHP, okul öncesi dâhil ilk, orta, lise ve yükseköğrenime devam eden düşük gelirli ailelerin okula devam eden öğrencileri ile aile geliri desteğinden kısmen veya tamamen yoksun kalan gençler için kanun teklifi verdi.

CHP’den Öğrencilere Sigorta,Sağlık ve Eğitim Desteği Sağlanması Hakkında Kanun Teklifi

ANKARA (ANKA)- CHP, okul öncesi dâhil ilk, orta, lise ve yükseköğrenime devam eden düşük gelirli ailelerin okula devam eden öğrencileri ile aile geliri desteğinden kısmen veya tamamen yoksun kalan gençler için kanun teklifi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Öğrencilere Sigorta, Sağlık ve Eğitim Desteği Sağlanması Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Kanun teklifine göre, ailede kişi başına gelir durumu belirlenen sınırdan az olan ailelere okul öncesi ve ilköğretimde ise 115 TL, lisede okuyan öğrenciler için 144 TL aylık destekte bulunulacak.

Herhangi bir şekilde aileye gelir getiren anne veya babasını kaybetmesi veya anne veya babasından birinin veya her ikisinin aile gelirini olumsuz etkileyecek şekilde sakat kalması nedeniyle gelir desteğinden kısmen yoksun kalınması halinde okul öncesi eğitim ve ilköğretimde olan öğrencilere 288 TL, lise öğretiminde 336 TL, yükseköğretimde ise 384 TL aylık eğitim desteğinde bulunulacak.

Herhangi bir şekilde anne veya babasını veya her ikisini kaybetmesi nedeniyle gelir desteğinden tamamen yoksun kalınması halinde öğrenci okul öncesi ve ilköğretimde ise 384 TL, lise öğreniminde ise 432 TL, yükseköğrenimde ise 576 TL eğitim desteğinde bulunulacak.

Bütün öğrencilerin okul yolunda karşılaştıkları risklerden kaynaklanan sağlık giderlerinin sosyal güvenlik kapsamında karşılanmayan kısmı ile zorunlu durumlarda tamamı devlet tarafından karşılanacak.

Yapılacak eğitim desteği yardımından yararlanacak öğrencilerin şehit ve gaziler ile görevi başında görevleri dolayısıyla hayatını yitiren veya sakat kalan kamu görevlilerinin çocukları olması halinde yüzde 25 artırımlı uygulanacak.

Eğitim desteğinden yararlanacak çocuk sayısının birden fazla olması durumunda ikinci çocuk için belirlenen tutarın yüzde 80’i, üçüncü çocuk için yüzde 60’ı ve sonraki her çocuk için yüzde 50’si oranında ödenecek. (ANKA)

(MG/ORH)

CHP'DEN ÖĞRENCİLERE SİGORTA SAĞLIK EĞİTİM DESTEĞİ KANUN TEKLİFİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3