AYM'DEN GEZİ'DE YENİDEN YARGILAMA KARARI

ANKARA(ANKA) - Anayasa Mahkemesi, "Gezi Parkı olayları" sırasında Sancaktepe Belediyesi binasının önünden geçmekteyken yakınında atılan bir gaz kapsülü nedeniyle sol gözünden ve kafatasından yaralanan vatandaşın şikayetini haklı buldu, bu vatandaşı mağdur edenlerle ilgili "etkili soruşturma" yapılmadığına karar verdi.

AYM'DEN GEZİ'DE YENİDEN YARGILAMA KARARI

Resmi Gazete'de yayımlanan AYM kararında, yaralanan başvucu şikayetinin Emniyet Müdürlüğünün görüşü doğrultusunda Valilik tarafından işleme konulmadığını, işleme karşı itiraz etmiş olsa da itirazının Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedildiğini belirterek mağduriyetinin giderilmesi için gerek idari gerekse yargısal olarak herhangi bir işlem yapılmamasının Anayasa'yı ihlal ettiğini ileri sürdü ve yeniden soruşturma açılmasını talep etti.

Etkili soruşturma (usul) yükümlülüğünün ihlal edildiği sonucuna varıldığını kaydeden AYM, başvurucunun, tazminat talebinde bulunmayıp "yeniden yargılama" yönünde karar verilmesini talep ettiğini bildirdi. AYM, Anayasa’nın 17. maddesinin üçüncü fıkrasında güvence altına alınan kötü muamele yasağının usul yönünden ihlal edildiğine ilişkin iddiayı kabul etti, kötü muamele yasağının usul yönünden ihlal edildiğini, kararın bir örneğinin kötü muamele yasağının usul yönünden ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma yapılmak üzere İstanbul Bölge idare Mahkemesine ve İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdi.

AYM ayrıca 412,20 TL harç ve 1.800 TL vekâlet ücretinden oluşan toplam 2.212 TL yargılama giderinin başvurucuya ödenmesini oybirliğiyle kararlaştıdı. (ANKA)
(HM/ORH)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3 hsg yükleme, hgs yükle, hgs bakiye yükleme tl yükleme,tl yükle, avea tl yükleme, vodafone tl yükleme, turkcell tl yükleme, bimcell tl yükleme avea fatura ödeme, turkcell fatura ödeme, vodafone fatura ödeme, bimcell fatura ödeme ttnet datura öde,ttnet fatura ödeme, ttnet faturası ödeme trafik cezası ödeme, kredi kartı ile trafik cezası ödeme doğalgaz ödeme, doğalgaz faturası ödeme, kredi kartı ile doğalgaz faturası ödeme elektrik faturası ödeme, kredi kartı ile elektrik faturası ödeme, aksa fatura ödeme , clk fatura ödeme