İKİ YENİ KHK YAYIMLANDI

-690 sayılı KHK ile OHAL komisyonu üyeleri, komisyondaki görevleri süresince kurumlarından aylıklı izinli sayılacak. Radyo ve televizyonlarda arkadaş bulma amacıyla kişilerin tanıştırıldığı veya buluşturulduğu türden programlara izin verilmeyecek.

İKİ YENİ KHK YAYIMLANDI

ANKARA (ANKA) – 29 Nisan tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında iki yeni Kanun Hükmünde Kararname(KHK) yayımlandı. 690 sayılı KHK ile yurtdışında boşanan çiftler Türkiye’de de boşanmış sayılacak, güvenlik korucusu olarak görev yaparken 55 yaşını dolduranlardan en az 15 yıl bu görevde bulunmuş olanlara yaşlılık aylığı bağlanacak.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan 690 sayılı KHK ile çeşitli alanlarda yasal düzenlemeler yapıldı. KHK’nin 4. Maddesi ile yurtdışında boşanan çiftler tenfiz tanıma davası açmadan Türkiye'de de boşanmış sayılacak. 690 Sayılı KHK ile Milli Savunma Bakanlığı’nda görev alacak personelin güvenlik soruşturması Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü eliyle yapılacak, Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri personeli ile yardım talep edilmesi halinde kaçakçılıkla mücadele görevi verilen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeline de ikramiye ödenecek.

-GÜVENLİK KORUCULARINA YAŞLI AYLIĞI-

690 sayılı KHK ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birliklerinin konuşlu bulunduğu hizmet binaları, karakollar ve benzeri yerler ile bundan sonra konuşlanılacak aynı türden yerler kendiliğinden özel güvenlik bölgesi oluşmuş sayılacak. Güvenlik korucusu olarak görev yaparken 55 yaşını dolduranlardan en az 15 yıl bu görevde bulunmuş olanlara yaşlılık aylığı bağlanacak.

-OHAL KOMİSYONU ÜYELERİ AYLIKLI İZİNLİ SAYILACAK-

Bugün yayımlanan 690 sayılı KHK’de Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu ile ilgili düzenlemeler de yer alıyor buna göre, komisyon üyeleri komisyondaki görevleri süresince kurumlarından aylıklı izinli sayılacak. Komisyon kararlarına karşı açılacak iptal davaları, Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılan ya da ilişiği kesilenlerce en son görev yapılan kurum veya kuruluş, Millî Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, aleyhine açılabilecek.

-ARKADAŞ BULMA PROGRAMLARINA YASAK-

690 sayılı KHK’de Radyo ve televizyon yayın hizmetlerine ilişkin düzenlemeler de yer alıyor. KHK’nin ilgili maddesine göre, radyo ve televizyonlarda, arkadaş bulma amacıyla kişilerin tanıştırıldığı veya buluşturulduğu türden programlara, takviye edici gıdalar ve benzeri destekleyici ürünler de dâhil olmak üzere herhangi bir ürünün ilgili mevzuatına aykırı olarak sağlık beyanıyla satışına, pazarlanmasına ve reklamına, sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarının ve hizmetlerinin tanıtımına yer verilmeyecek. Öte yandan, katma değerli elektronik haberleşme hizmet numaraları, yerel aranır numaralar, benzeri özel içerikli hizmetlere ilişkin numaralar ile özel ücrete tabi diğer sabit ve mobil numaralar kullanılmak suretiyle, izleyici ve dinleyicileri yanıltıcı veya haksız kazanca neden olacak şekilde yarışma, çekiliş, lotarya ve benzeri adlar altında ödül ve ikramiye taahhüt edilmeyecek ve bu yöntemle ürün tanıtımı, satışı ve pazarlaması yapılmayacak.

-AİLE VE ÇOCUK DOSTU DİZİLERE TEŞVİK-

690 sayılı KHK ile ailenin bütünlüğü ve sürekliliği ile çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimlerini destekleyecek nitelikteki aile ve çocuk dostu yapım ve dizilere, Üst Kurulca bir önceki yılda uygulanan idari para cezalarının yüzde yirmisini aşmamak kaydıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte belirlenecek usul ve esaslara göre teşvik verilecek.

-DENKLİK VE DİPLOMA İŞLEMLERİ-

Bugün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısı ile yayımlanan 690 sayılı KHK ile terör örgütleriyle irtibatı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen yurtdışındaki yükseköğretim kurumları, enstitü ve merkezlerden mezun olanların diploma ve derecelerin denklik işlemleri yapılmayacak ve bu hususta başlayan işlemler tamamlanmayacak. (ANKA/SON)

(HM/ERD)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3 hsg yükleme, hgs yükle, hgs bakiye yükleme tl yükleme,tl yükle, avea tl yükleme, vodafone tl yükleme, turkcell tl yükleme, bimcell tl yükleme avea fatura ödeme, turkcell fatura ödeme, vodafone fatura ödeme, bimcell fatura ödeme ttnet datura öde,ttnet fatura ödeme, ttnet faturası ödeme trafik cezası ödeme, kredi kartı ile trafik cezası ödeme doğalgaz ödeme, doğalgaz faturası ödeme, kredi kartı ile doğalgaz faturası ödeme elektrik faturası ödeme, kredi kartı ile elektrik faturası ödeme, aksa fatura ödeme , clk fatura ödeme