TEOG da Önemli Ama Çok Daha Önemlisi, Hangi Lise?..

TEOG Maratonu’nda ikinci tur başlamak üzere. Veli ve öğrenciler, bir yandan, TEOG’u düşünürken, öte yandan hangi lise sorusuna cevap arıyorlar? Peki önemli olan en iyi lise mi yoksa en doğru lise mi?..

TEOG da Önemli Ama Çok Daha Önemlisi, Hangi Lise?..

Daha önce bir çok kez yazdık, iyi lise ya da iyi okul yok, iyi öğrenci var. İyi öğrenci hangi okula giderse gitsin, başarılı oluyor. Zaten o okulları iyi yapan da onlar!

Ama öğrenci iddialı ve ne istediğini bilmiyorsa, hangi okulu bitirirse bitirsin, sonuç değişmiyor. Türkiye’yi, dünyayı, şirketleri yönetenlere, vitrine çıkanlara bakın yeter!...

Bazı öğrenci ve veliler, 1. TEOG puanına bakıp, bu puanla falanca okula giremiyoruz diye karalar bağlıyor.

Onları anlamak gerçekten de çok zor!

Bu aşamada, cevabını arayacağınız sorular şunlar olmalı:

 Benim için en doğru lise ya da liseler hangileri?

En iyi geleceği, bana  hangisi sağlar, beni en mutlu hangisi eder?

Ayağımı sürterek değil de, koşarak, her gün hangi heyecanla hangisine giderim?

Gelin bu liselere birlikte bir göz atalım:

Fen liseleri

Fen liseleri, üniversiteye girişte en başarılı okullar. Daha çok, tıp ve mühendisliği düşünenler için doğru bir adres. Sınav başarıları yüksek ancak sosyal bilimlere ve sosyal hayata biraz uzaklar. Ama yine de ille de üniversite diyenler için ilk sırada düşünülmesi gereken okullar. İngilizce hazırlık sınıfı konulması da bu okullara olan ilgiyi artırdı.

Anadolu liseleri

Yabancı dille eğitim yapıyor diye tercih ediliyor. Ama neredeyse yüzde 99’unda yabancı dille eğitime son verildi. Tabela Anadolu liselerinin sayısı o kadar çok arttı ki okul seçerken çok dikkatli olmak gerekiyor.

Kolejler

Dershanelerin liseye dönüşmesiyle sayıları daha da arttı. Ama çok azı dışında kontenjanlarını dolduran yok gibi. Ücretleri çok yüksek ve veliler, ödedikleri paranın karşılığını aldığına inanmıyor. Başarı oranları okuldan okula değişiyor.

Yabancı kolejler

Yabancı dil öğretme konusunda en iddialı olan onlar. Üniversite başarısı okuldan okula değişiyor ve abartıldığı kadar çok yüksek değil. Çoğunun hedefinde yurtdışı üniversiteler var. Çok fazla öğrenci almıyorlar. Parası ve yurtdışı hedefi olanlar için düşünülmesi gereken alternatiflerin başında geliyor.

Temel liseler

Bugün varlar ama yarın ne olacakları belli değil. Dershane mi, lise mi belli değil! Karar verirken artılarıyla birlikte eksilerini de düşünmekte yarar var.

Meslek liseleri

Bir an önce hayata atılmak ve bir mesleğim olsun diyenler için cazibe merkezi. Artık istedikleri yere katsayı sorunu yaşamadan girebiliyorlar ama sınav soruları onlara göre değil, fen ve Anadolu liselerine göre hazırlanıyor. Bu yüzden üniversite şansları yüksek değil.

İmam hatip liseleri

Sayıları o kadar çok arttı ki kaliteleri sorgulanmaya başladı. Katsayı nedeniyle azalan talep, artma eğilimi gösterse de üniversite başarılarının sorgulanır olması, iddialı öğrencilere diğer okulları da düşündürüyor...

 

Şimdi bunlardan birisine karar verin, sonra ayrıntılara girilir. Yani okul bazında, araştırmalar yapılır ve 2. TEOG’tan sonra oluşacak, yerleştirme puanına göre, en doğru lise bulunur…

Bu soruların cevabını bulursanız, sınava çok rahat girer ve başarınızı çok daha yukarı tırmandırabilirsiniz.

Şimdiden bol şanslar.

Eminim ki ona da ihtiyacınız olacaktır…

Abbas Güçlü

Eğitim Ajansı

ABBAS GÜÇLÜ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3