KILIÇDAROĞLU: 80 MİLYONUN AKLI NE OLACAK

AMASYA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “TBMM’ye milli iradenin kalbi diyoruz, milli iradenin kalbiyse bir kişi milli iradeyi feshedebilir mi? Bir kişi mi büyük 80 milyon mu büyük? 80 milyonun aklı ne olacak?” dedi.

KILIÇDAROĞLU: 80 MİLYONUN AKLI NE OLACAK

Kılıçdaroğlu, referandum kapsamında ilk mitingini Amasya’da yaptı. Atatürk Anıtı Meydanı’ndaki mitingde, CHP’nin referandum kampanyası için kullanacağı şarkı da ilk kez çalındı. “Mavi Boncuk” şarkısının müziğinin kullanıldığı kampanya şarkısının sözlerinde ise, “Düşmez şaşmaz bir Allah, hayır olur inşallah, bu kadarı da fazla, gel kurtul bir ‘Hayır’la” deniyor.

-“İSTER SAĞCI İSTER SOLCU ANAYASA BİZE GÜVENCE SAĞLAMALI”-

Kılıçdaroğlu, mitingde yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletin istiklalini milletin azim ve kararı kurtaracaktır” dediği Amasya Genelgesi’nin önemine işaret ederek, “Amasya ne kadar gurur duysa azdır” dedi.  

Meydanda şu anda her partiden insanın olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Her partiden kardeşime sesleniyorum; Türkiye’de beraber yaşıyorsak, bir anayasa herkesin canını ve malını güvence altına almalıdır, o anayasa hepimizin anayasası olmalıdır. Burada hiçbir siyasi partinin bayrağı yok, niye yok? Çünkü anayasa bir partinin değil hepimizin anayasası. Bu nedenle sandığa giderken, ister sağcı olalım, ister solcu, ister ortacı, kimliklerimiz, inançlarımız farklı olabilir, biz bir arada huzuru içinde yaşamak istiyoruz, anayasa bize bu güvenceleri sağlamalı” diye konuştu.

-“TBMM’Yİ FESİH YETKİSİYLE 80 MİLYONUN İRADESİ SIFIRLANIYOR”-

TBMM’nin Kurtuluş Savaşı’nı, Kıbrıs Barış Harekatı’nı yöneten bir meclis olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “TBMM 15 Temmuz’da havadan bombalanırken, sabah kadar çalışıp darbe girişimini püskürten bir meclistir. Şimdi soruyoruz, bir kişi TBMM’yi hiçbir gerekçe göstermeden feshetsin mi, etmesin mi? ‘Milli iradeyi benim dışımda, halkın dışında hiç kimse feshedemez’ diyorsanız, gideceksiniz ‘hayır’dan yana tercihinizi kullanacaksınız” dedi.

Bir kişiye bu kadar yetki verilemeyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “TBMM’yi fesih yetkisini verdiğini zaman 80 milyonun iradesini sıfırlamış oluyorsunuz. 80 milyon milletvekili seçip gönderiyor, bir kişi kalkıp ‘yok’ diyor” değerlendirmesinde bulundu.

-“550 KİŞİ İÇİNDEN BAKAN OLACAK ADAM YOK MU?”-

Yeni anayasa modelinde, ne bakanların ne de başkan yardımcılarının hiçbirisinin milletvekilli olmadığını ancak her birinin milletvekilli gibi dokunulmazlıklarının olacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Hiçbirisi TBMM’ye hesap vermeyecek. Hangi partiden olursa olsun, bütün vatandaşlarımın sağduyusuna sesleniyorum; biz 550 milletvekilini niye seçip Meclis’e gönderiyoruz. Bunların içinden bakan olacak adam yok mu? Bir adam çıkmayacak mı yani? Niye dışardan atanıyor, millete mi güvenmiyorlar? ‘Milli irade’ diyorlar, milli irade milletvekili seçti, içlerine bak” diye konuştu.

-“600 MİLLETVEKİLİNE PARAYI SİZLER ÖDEYECEKSİNİZ”-

Milletvekili sayısının 600’e çıkarılmasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Benim için fark etmez, niye fark etmez, 600 milletvekiline parayı sizler ödeyeceksiniz. Vergilerinizle ödeyeceksiniz. Onlar da ballı maaşlarını almış olacaklar. Kendilerine bir zararı yok. Zarar sizin sırtınıza biniyor. 5 yıllık maliyeti, 187 trilyon lira. Niye vatandaştan bu para alınıyor? Hükümete güvenoyu vermeyecek, aralarından bakan çıkmayacak, gen soru verilemeyecek, peki 600’e niye çıkarıyoruz?” dedi.

-“BİZİM ÇOCUKLARIMIZ ŞEHİT OLUR, ONLARIN ÇOCUKLARINA KAYMAKLAR HAZIRLANIR”-

Milletvekili seçilme yaşının 18’e düşürülmesi konusunda da Kılıçdaroğlu, “Bu anayasa değişikliğinde vatandaşa hazırlana tuzağı görüyor musunuz? 18 yaşında milletvekili olacak yetmiyor, ömür boyu askerlikten muaf olacak yetmiyor, iki yıl yaptıktan sonra milletvekilliği emekli aylığı almaya hak kazanmış olacak. Bu kadar ballı böreği gariban Mehmet’in, Ahmet’in çocuğuna mı verecekler? Bizim çocuklarımız askere gider, -35 derecede terörle mücadele eder, El Bab’a gider, bizim çocuklarımız şehit olur, onların çocuklarına böyle kaymaklar hazırlanır. Buna kim ‘evet’ diyecek, vicdan sahibi kim ‘evet’ diyecek” diye konuştu.

-“BU İŞİN VEBALİ AĞIRDIR”-

Kılıçdaroğlu, “Bütün vatandaşlarımdan sadece bir şey istiyorum; sandığa giderken düşünün, elinizi vicdanınıza koyun, bu işin vebali ağırdır. Sevgili anneler, siz freni olmayan bir otobüse, nereye gittiği belli olmayan bir trene çocuğunuzu bindirir misiniz? Getirilmek istenen sistemin freni yoktur. Bu sistemin asıl tehlikesi, bu bir kişiyi, başkanı bir devlet, bir grup, bir kişi kandırırsa 24 saat içinde ele geçirebilir. Teklik Allah’a mahsustur, beşer şaşar. Hata insana mahsustur. Şimdi akılınızı kullanma zamanı” diye konuştu.

Millet kavramının en güzel şekilde resmi belgeye girdiği tarihin, Amasya Genelgesi’nin yayınladığı tarih olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Yani 1919. Şimdi biz bu tarihten vazgeçiyoruz. Dünyanın hiçbir ülkesinde uygulanmayan bir modele geçiyoruz” dedi.

-“NEREDE BU BÜYÜKELÇİ?”-

Kılıçdaroğlu, Hollanda’yla krize ilişkin ise, “İki bakanımız alınmadı. Milli bir meseledir. Milli meselede beraberiz hiçbir sorunumuz yok. Türkiye Cumhuriyeti’nin bakanlarını hiçbir ülke geri çeviremez. Geri çevriliyorsa sorgularız, ortak duruş sergileriz. Sayın Dışişleri Bakanımız Hollanda’ya gittiğinde bizim büyükelçimiz neredeydi? Hiç duydunuz mu, hiç sordunuz mu? Niye büyükelçi konuşmaz, nerede bu büyükelçi? Bu sorunun cevabını bekleyelim. Bir dışişleri bakanı bir ülkeye gidecek, gittiği ülkede kendi ülkesinin büyükelçisi onu karşılamayacak, orada olmayacak, niçin? Niçin büyükelçi orada yok? Bunu sorgulamamız lazım” diye konuştu.

-“BİR KİŞİ Mİ BÜYÜK 80 MİLYON MU BÜYÜK”-

Türkiye’de,  herkesin huzur içinde, birlikte, kardeşçe yaşamasını istediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Hiçbir zaman neden şu parti fazla oy aldı diye çıkıp eleştirmedik. Eğer bir yanlışlık varsa kendimizi sorguladık, ‘o yüksek oy aldı, biz niye almıyoruz’ diye. Doğru yaptılar destekledik, yanlış yaptılar eleştirdik. ‘Bu parlamento çalışmıyor’ diyorlar. Geçen hafta parlamentodan 100’ün üzerinde kanun çıktı, demek ki uzlaşma olunca oluyor. Doğruysa bütün partiler destek veriyor. Milli irade orada. TBMM’ye milli iradenin kalbi diyoruz, milli iradenin kalbiyse bir kişi milli iradeyi feshedebilir mi? Bir kişi mi büyük 80 milyon mu büyük?

Bu işin partisi yoktur. Bu hepimizin meselesidir, Türkiye meselesidir. Ne diyordu bize babalarımız, akıl akıldan üstündür. Şimdi aklımızı kullanmayacağız, bir kişiye yetki vereceğiz o Türkiye’yi yönetecek. Bizim aklımız, sizin aklınız, 80 milyonun aklı ne olacak? Belki birisi hata yapacak, peki nasıl düzelteceğiz, nasıl önleyeceğiz, ‘hayır’ diyerek. Ayrım yapmadan hangi partiden olursa olsun, 80 milyon vatandaş bir arada, huzur içinde yaşamak istiyoruz.”

-“AYNI KARARI AMASYALI KARDEŞLERİM YENİDEN VERECEKLERDİR”-

Kılıçdaroğlu, teklifi Anayasa Mahkemesi’ne götürmediklerini anımsatarak, “Milletin kaderini mahkemeler değil, milletin kaderini millet belirleyecektir. Madem Amasyalı verdiği sözün arkasında durdu, ‘milli irade’ dedi ve burada yayınlanan genelge 1921 ve 1924 anayasalarının birinci maddesi olduysa, aynı kararı Amasyalı kardeşlerim yeniden vereceklerdir. Hepimize hayırlı olsun” dedi.

Gerginlik ve kutuplaşma yaratılmak istendiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Kılıçdaroğlu acaba bu dili kullanarak bir tuzak mı hazırlamak istiyor’ deniyor. Asla, ülkemi, insanlarımı seviyorum, hizmet etmek istiyorum. Hangi görüşten olursa olsun insansa Kemal kardeşlerinin başının üstünde yeri vardır” diye konuştu. (ANKA)

(GO/ORH)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3 hsg yükleme, hgs yükle, hgs bakiye yükleme tl yükleme,tl yükle, avea tl yükleme, vodafone tl yükleme, turkcell tl yükleme, bimcell tl yükleme avea fatura ödeme, turkcell fatura ödeme, vodafone fatura ödeme, bimcell fatura ödeme ttnet datura öde,ttnet fatura ödeme, ttnet faturası ödeme trafik cezası ödeme, kredi kartı ile trafik cezası ödeme doğalgaz ödeme, doğalgaz faturası ödeme, kredi kartı ile doğalgaz faturası ödeme elektrik faturası ödeme, kredi kartı ile elektrik faturası ödeme, aksa fatura ödeme , clk fatura ödeme