Eğitimde konuşulmayan rakam: 1 milyon 92 bin 33

Devletin öğretmen ihtiyacı ile mezun ve mezun olacak öğretmen sayısı arasındaki uçurum kaygı verici düzeye ulaşmış durumda.

 Eğitimde konuşulmayan rakam: 1 milyon 92 bin 33

Devletin öğretmen ihtiyacı ile mezun ve mezun olacak öğretmen sayısı arasındaki uçurum kaygı verici düzeye ulaşmış durumda.

Yetkililer her seferinde öğretmen ihtiyacı ile ilgili farklı sayılar verse de, biz bu sayının asil idareci kadrosunu tam dolması, özel eğitim ve okulöncesi eğitimde okullaşmanın yüzde yüz olması halinde 150.000 olacağını hesaplıyoruz.

KPSS’ye başvurmuş; fakat öğretmen olarak ataması yapılmamış olan üniversite mezunlarının sayısı ise 2016 verilerine göre 438.134’dür.

YÖK’ün istatistiklerine göre 2016 yılı itibarıyla öğretmen olabilmek amacıyla sadece eğitim fakültelerinde okuyanların sayısı 228.279’dur.

Eğitim fakültelerinin haricindeki fen edebiyat fakülteleri, ilahiyat fakülteleri ve insan ve toplum bilimleri fakültelerinde okuyan öğrenciler de katıldığında öğretmen olmayı umut eden 653.899 lisans öğrencisi vardır.

2016 ve 2017 Öğretmen atamalarından sonraki güncel sayıya baktığımızda 438.134 mezun durumda aday, 653.899 mezun olacak aday ile toplamda 1.092.033 öğretmen atama bekleyecek diyebiliriz.

Atanamayan Öğretmenler YOK ve YÜK Değildir!!! Onlar Görev Aşkıyla Yanan Eğitim Neferleridir…

Birilerinin öncelikle yeterince eğitim fakültesi mezunu öğretmen olmasına rağmen, yıllarca sırf akademisyenler para kazansın diye, eğitim fakültesi mezunu olmayanlara bankamatik ve sıkıştırılmış programlarla nasıl formasyon verilip, atanamayan öğretmen sayısının artırıldığını açıklaması lazım. Diğer taraftan öğretmenliklerin normal eğitim mezunu sayısı azmış gibi bir de ikinci öğretimlerini kimler açtı? Üniversite sayısı ve mezun öğretmen sayısı artarken niceliği artırıp niteliği düşürenler kimlerdir? Ondan sonra da atanamayan öğretmenler MEB’e yüklensin bizi niye atamıyorsunuz diye. MEB hangi bir soruna yetişsin? Türkiye’de niye mezun edilecek ve atanacak öğrenci planlaması yapılarak öğretmenlik bölümleri açılmadı? Atanamayan öğretmen sayısı artsın; ondan sonra da MEB sen bunları niye atayamıyorsun, MEB tek başına günah keçisi ilan edilsin! Bu yüzden de kimse atanamayan öğretmenleri YOK ve YÜK sayamaz. Onlar görev aşkıyla yanan eğitim neferleridir… Hazır konu açılmışken; PISA 2015 sonuçlarına göre hepimiz acımasız bir şekilde MEB’i ve öğrencilerimizi eleştirdik. MEB’de görev yapan ve öğrencilerimizi yetiştiren öğretmenlerimizi YÖK ve üniversitelerimiz yetiştirmemekte midir? Ben YÖK’ten bu konuyla ilgili tatmin edici bir açıklama duymadım. Eğer eğitimimizi daha iyiye götürmek istiyorsak tüm paydaşlar gerekli özeleştiriyi yapmak zorundadır.

YÖK VE ÜNİVERSİTELER HESAP VERMELİDİR

Yıllarca yeterli alt yapı ve akademik kadro olmadan lise açar gibi eğitim fakültesi açan atanamayan öğretmenler değil YÖK ve üniversitelerdir. Ayrıca ortada bir sorun varsa atanamayan öğretmenler bu sorunun nedeni değil sonucudur. Atanamayan öğretmenler sorununun nedeni YÖK ve üniversitelerdir. Bu bağlamda YÖK ve üniversiteler hesap vermelidir. Geçmiş yıllardaki öğretmen yetiştirme ve istihdam politikalarını belirleyenler hesap vermelidir. Bir doktor nasıl ki yanlış ameliyatla hastaya zarar verdiğinde hesap veriyorsa bu yanlış planlamanın iş zararının hesabı verilmelidir. Bunlar için de ciddi bir kontrol mekanizması olmalıdır. Örneğin yanlış planlama sonucu yıllardır çalışamayan ve atanamayan öğretmenlerin iş gücünün ekonomiye katılamamasının zararının bedelini kim ödeyecek? Diğer taraftan atanamayan öğretmenler sorunu toplumumuzun kanayan ciddi bir yarasıdır. Kim bu gidişe dur diyecek? Bu eğitim emekçileri önemli maddi ve manevi sorunlar yaşayan insanlardır. Aklınızın ve mantığınızın alamayacağı mağduriyetler yaşamaktadırlar.

Şahin Aybek

Odatv.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
-MİLLİ EĞİTİM BAKANI: 25 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPACAĞIZ
-MİLLİ EĞİTİM BAKANI: 25 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPACAĞIZ
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3