ERDOĞAN(2/SON): BİRİSİ VİTRİN SÜSÜDÜR ÖBÜRÜ İCRACIDIR

MALATYA (ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin son iki buçuk yıldır sahip olduğu yönetim biçiminin bir ismi ve örneği yoktur. Dünyanın hiçbir yerinde her ikisi de gücünü milletten alan ve yürütme üzerinde geniş yetkilere sahip iki yönetici olmaz, aynı anda olmaz. Ya Başbakan yetki sahibidir ya Cumhurbaşkanı. Veya birisi vitrin süsüdür, öbürü icracıdır”

ERDOĞAN(2/SON): BİRİSİ VİTRİN SÜSÜDÜR ÖBÜRÜ İCRACIDIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya’da düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Malatya’nın 16 Nisan’daki referandumda başkanlık sistemi için güçlü destek vereceğini söyleyen Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı sistemi meselesi basit bir tercihin veya şahsi bir ihtirasın ürünü değil. Bunun arkasında yüzlerce yıllık bir birikim, çekilmiş acılar, yaşanmış tecrübeler vardır. Hiç uzağa gitmeye gerek yok. Türkiye’nin son çeyrek yüzyılı dahi bu ihtiyacı tüm açıklığıyla göstermeye yetecektir” diye konuştu.

-“GENİŞ YETKİLERE SAHİP İKİ YÖNETİCİ OLMAZ”-

“Yahu ayakları ısırdılar be, burun kırdılar, kafa göz yardılar” diyen Erdoğan, “Nerede oldu bu? Efendim parlamenter demokrasi işte orada oldu. Çünkü bu işin adımları da daha önce atıldı. Ama bizim şimdi bu attığımız adım 2007 yılında yapılan Anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanını seçme yetkisinin doğrudan halka verilmiş olmasıdır. İkinci adım 2014 yılında doğrudan milletimizin oylarıyla Cumhurbaşkanlığına şahsımın getirilmesi olayıdır. Son adım da 16 Nisan’da oylanacak Anayasa değişikliğidir. Türkiye’nin son iki buçuk yıldır sahip olduğu yönetim biçiminin bir ismi ve örneği yoktur. Dünyanın hiçbir yerinde her ikisi de gücünü milletten alan ve yürütme üzerinde geniş yetkilere sahip iki yönetici olmaz, aynı anda olmaz. Ya Başbakan yetki sahibidir ya Cumhurbaşkanı. Veya birisi vitrin süsüdür, öbürü icracıdır. Yetki hangisindeyse diğeri semboliktir” şeklinde konuştu.

-“KANDİL’DEKİNİ KONUŞMUYORUZ PARTİYE GÖNÜL VERMİŞ KARDEŞLERİM DİYORUM”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“AK Parti’ye, MHP’ye, CHP’ye, HDP’ye gönül vermiş kardeşlerim size sesleniyorum, ama biz ne dedik bak, Kandil’dekini konuşmuyoruz. Partiye gönül vermiş kardeşlerim diyorum dikkat edin. Çünkü biz doğruyu anlatacağız. Biz tebliğle mükellefiz. Onun için de diyoruz ki hep birlikte bu 18 maddeden oluşan halk oylamasında 16 Nisan’da bir konsolidasyon oluşsun. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyorum ya bunda birleşen bir anlayıştan bahsediyorum. Hepsini buraya davet ediyoruz.

-“AKILLARINA ESTİĞİ ZAMAN PAT BAKARSIN BİR GENSORU”-

Eskiden ne vardı? Gensoru. Akıllarına estiği zaman pat bakarsın bir gensoru. Arkadaş biz iş yapacağız ya. Parlamentoyu çalıştırmıyorlar. Biliyor ki bu gensoru geçmeyecek ver bir gensoru. Niye? Meclis’in çalışmaması için. Engellemek, çünkü bunların hizmet diye bir anlayışı yok. Çalışmak diye bir derdi yok. İşte şu son güven oylaması öncesinde de parlamentoda hep bunları yapmadılar mı? Bunları yaptılar.

-“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİN EN ÖNEMLİ MADDESİ 18 YAŞ UYGULAMASI”-

Gençler, bana göre Anayasa değişikliğinin en önemli maddesi 18 yaş uygulaması. Tarih ayağa kalkıyor be. Gencine güvenmeyen bir yapı vardı. Şimdi bu yapı değişiyor. İlk müdahaleyi nerede yaptık? 30’dan 25’e indirdik seçilme yaşını. Şimdi nereye indiriyoruz? 18’e ‘Dediler ki ya çoluk çocuğa mı bırakacağız orayı?’ ya seçme yetkisini veriyorsun da 18 yaşa, zor olan şey seçmektir. Seçilmeyi niye vermiyorsun? Parlamento bu gençlerimizle çok daha güçlü olacak, dinamik olacak. Hatta hatta kabinemizin içerisinde de genç arkadaşlarımız olacak. Tarih, 16 Nisan’da karar inşallah seçim zamanında olursa o zaman 2019 Kasım.” (ANKA/SON)

(HM/ERD)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3