CHP ALES SORULARINDA YAŞANAN USULSÜZLÜKLERİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, FETÖ/PDY iddianamelerinde geçen KPSS ve ÖSYM sınavlarında yaşanan usulsüzlüklerin ALES’te yaşanıp yaşanmadığına ilişkin iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

CHP ALES SORULARINDA YAŞANAN USULSÜZLÜKLERİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, FETÖ iddianamelerinde  sınav sorularında yaşanan usulsüzlükleri sordu.

Tanrıkulu, “FETÖ/PDY iddianamelerinde, örgütün, sadece KPSS değil ÖSYM’nin neredeyse bütün sınavlarında usulsüzlük yaptığına dair çok ciddi kanıtlar ve veriler ortaya konulmaktadır. Bunlardan biri de yüksek lisans, doktora ve araştırma görevliliğine girişte kullanılan ALES’tir” hatırlatmasında bulundu.

Bu çerçevede Sezgin Tanrıkulu şu soruları yöneltti:

“2005 – 2017 yılları arasında yıllar bazında ALES sorularını eksiksiz şekilde veya en fazla 5 eksikle doğru cevaplayan adayların sayısı yıllara ve dönemlere göre (Sonbahar / İlkbahar dönemleri itibariyle) nedir? İddianamede sözü edilen 2009 sınavında soruların tamamını yapan veya iki hata ile sınavı tamamlayan kişilerden kaç tanesi üniversitelere araştırma görevlisi olarak girmiştir? Bu kişilerin kaç tanesi ÖYP ile araştırma görevlisi olmuştur?   Bu kişiler içinde alanı sosyal bilimler olan veya sosyal bilimlere ilişkin alanlarda araştırma görevliliğine giren kaç kişi vardır? Bu kişiler hala görevde midir?   Bu kişiler içinde Kamu Yönetimi bölümü mezunlarının başvurabildiği alanlarda araştırma görevlisi olan kaç kişi vardır? Bu kişiler hangi sınavlar veya (ÖYP) yerleştirmelerle akademisyen olmuştur? Bu tür haksızlıklar ve usulsüzlüklerle üniversitelere giren ve bu nedenlerle son dönemdeki kararnamelerle görevden uzaklaştırılan/uzaklaştırılacak akademisyenlerin her birinin göreve atandığı sınavda mağdur ettikleri adaylar tek tek belirlenerek bu kişilerin işe alınması ve mağduriyetlerinin giderilmesi planlanmakta mıdır? Ortada bariz şekilde ALES sorularını çalarak akademisyen olan binlerce FETÖ/PDY üyesi varken ve bunların somut kanıtlarla belirlenerek hukuka uygun şekilde görevden alınması gerekirken, son KHK ile neden ülkemiz için her biri ayrı bir değer olan akademisyenler görevden alınmıştır? Bu kişilerin suçu nedir?” (ANKA)

(BK/HF)

ales sorularında yaşanan usulsüzlükler meclis gündeminde
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3