AKP MİLLETVEKİLİNDEN ANAYASANIN İLK 4 MADDESİ ÇIKIŞI

ANKARA (ANKA) - Meclis Genel Kurulu’nda konuşan AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın’ın, “Ben de 1980 Anayasasının ilk 4 maddesinin mutlaka Anayasamızda olmasının taraftarıyım. Ancak bir hukukçu olarak Anayasanın değiştirilemez maddesini kabul etmek mümkün değildir” sözlerine MHP’den sert tepki geldi. MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, “Bununla ilgili Sayın Başbakan’ın bir açıklama yapması lazım AK Parti Grubunun başkanı olarak Genel Başkanı olarak bir açıklama yapması lazım. Hiçbir şekilde konuşulamaz, yanlıştır diye bir açıklama yapılması lazım. MHP Grup Başkanvekili olarak Sayın Başbakan’dan talep ediyorum” dedi.

AKP MİLLETVEKİLİNDEN ANAYASANIN  İLK 4 MADDESİ ÇIKIŞI

Genel Kurul’da anayasa değişiklik teklifinin 12. Maddesi üzerinde konuşan AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, “Ben de 1980 Anayasasının ilk 4 maddesinin mutlaka Anayasamızda olmasının taraftarıyım. Ancak bir hukukçu olarak Anayasanın değiştirilemez maddesini kabul etmek mümkün değildir. Gerekli nisabı, nisapla Anayasanın tüm maddeleri değiştirilebilir hatta Meclis yeni bir Anayasa yapabilir” dedi.

-MHP: PARTİNİZİN BÖYLE BİR GÖRÜŞÜ VARSA-

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta da, “Bu çok tehlikeli ve yanlış bir ifadedir. Anayasanın 4. Maddesi MHP’nin çok hassas olduğu bir maddedir. Anayasanın ilk üç maddesinin hiçbir şekilde tartışılmasına rızamız yoktur. Eğer partinizin görüşüyse bu bunun ben Grup Başkanvekilleri tarafından düzeltilmesini talep ediyorum. Partinizin böyle bir görüşü varsa bunu da şu aşamada bizim bilmemiz de fayda var” diye konuştu.

Aydın da, “Ben ve partim de Anayasanın ilk 4 maddesinin mutlaka Anayasada olması taraftarıyız. Bunların değiştirilmesini arzu etmiyoruz ama benim şahsi görüşüm olarak bir hukukçu olarak Anayasanın bütün maddelerinin değiştirilebileceği kanaatindeyim” dedi.

-AK PARTİLİ BOSTANCI: HATİP KENDİ KENDİSİ KİŞİSEL BİR YORUMDA BULUNUYOR-

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da, “Anayasanın ilk 4 maddesine ilişkin herhangi bir tartışma söz konusu değildir. Partimizin görüşü bu ilk 4 maddenin hiçbir biçimde değiştirilmemesi yönündedir. Hatip kendi kendisi kişisel bir yorumda bulunuyor” dedi

-MHP’Lİ USTA: SAYIN BAŞBAKAN’IN BİR AÇIKLAMA YAPMASI LAZIM-

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta da, “Ben AKP Grubundan şunu beklerim. AKP Grubunun ayağı kalkması lazım, olmaz böyle bir şey demesi lazım. Bununlar ilgili Sayın Başbakan’ın bir açıklama yapması lazım. AK Parti Grubunun başkanı olarak Genel Başkanı olarak bir açıklama yapması lazım. Hiçbir şekilde konuşulamaz, yanlıştır diye bir açıklama yapılması lazım. MHP Grup Başkanvekili olarak Sayın Başbakan’dan talep ediyorum” dedi.

-AK PARTİLİ ELİTAŞ: AK PARTİ GRUBU DA BU SÖZÜNÜN ARKASINDADIR-

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da, “AK Parti Grubu'nun Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının birinci, ikinci, üçüncü maddeleriyle ilgili herhangi bir sorunu yoktur. Ve bunu da başından itibaren söylemiştir. AK Parti Grubu da bu sözünün arkasındadır. 3 maddenin değiştirilemeyeceğini ifade eden 4. Maddesi konusunda da bu konuda fikri açık ve nettir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da, “Bir suçluluk telaşı içindesiniz” diye konuştu.

Tartışmaların üzerine Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın birleşime 5 dakika ara verdi. (ANKA/SON)

(MG/ERD)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3