Eğitim-Bir-Sen’in raporuna tepki

‘’Unutulmamalıdır ki,Türk Milli Eğitim Sisteminin temelinde Atatürk İlke ve Devrimleri bulunmaktadır

Eğitim-Bir-Sen’in raporuna tepki

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Olcay Dal, Eğitim-Bir-Sen tarafından açıklanan "Gecikmiş Bir Reform: Müfredatın Demokratikleştirilmesi" raporuna tepki gösterdi.

Raporda, ortaokul ve lise müfredatlarından İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin çıkarılması önerisine yer verildiğini belirten Dal, ‘’Bakanlığı uyarıyoruz! ‘Devrim Kanunlarının’ bir adım bile gerisine geçit vermeyiz’’ dedi.

Eğitim-Bir-Sen tarafından hazırlanan ve kamuoyunla paylaşılan raporu skandal olarak niteleyen ve tepki gösteren Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Olcay Dal, Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Olcay, raporda İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin kaldırılmasının istendiğini söyledi. Bu girişimlere müsaade etmeyeceklerini dile getiren Dal, ‘’Unutulmamalıdır ki, Türk Milli Eğitim Sisteminin temelinde Atatürk İlke ve Devrimleri bulunmaktadır ve eğitim müfredatı, Atatürksüz, Cumhuriyetsiz ve devrimsiz olamaz’’ ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm eğitim kademelerinde müfredatın yenilenmesi çalışmalarında sona gelindiğini duyurmasının ardından, Eğitim-Bir-Sen’in kendi müfredat önerilerini açıkladığını aktaran Dal, ‘’Raporda, ortaokul ve lise müfredatlarından İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin çıkarılması, din dersinin İslami ağırlıklı olmak üzere birinci sınıftan itibaren verilmesi önerileri yer almıştır. Bunu kabul etmiyoruz’’ dedi.

 

Meydan okuyorlar

Eğitim-İş olarak kuruldukları günden bu yana Atatürkçü, laik, bilimsel, demokratik, parasız, kamusal eğitimin tarafı olduklarını ifade eden Dal, şunları kaydetti: ‘’Siyasal iktidarın kadrolaşmasını yürüten, iktidarla birlikte eğitim politikalarına şekil veren ve sık sık karma eğitime son verilmesi tartışmalarını gündeme getiren Eğitim Bir-Sen’in bu girişimi Cumhuriyetle hesaplaşma adımlarının yeni bir parçasıdır. Atatürk İlke ve Devrimlerine, demokratik, bilimsel ve laik eğitime açıkça meydan okumaktır.

Bilindiği üzere MEB tarafından Ortaöğretim Tarih Dersi Öğretim Programı Taslağı yine yandaş sendikanın talepleri doğrultusunda hazırlanmış; öğretim programını ve çocuklarımızı Atatürk ve Devrimlerinden arındırmak isteyen bir anlayış ortaya çıkartılmıştır.

Ancak unutulmamalıdır ki, Türk Milli Eğitim Sisteminin temelinde Atatürk İlke ve Devrimleri bulunmaktadır ve eğitim müfredatı, Atatürksüz, Cumhuriyetsiz ve devrimsiz olamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve ulusun diğer manevi değerlerine bağlı nesil yetiştirme amacına uygun ders kitapları hazırlanması başta Anayasaya ve Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre zorunluluk teşkil etmektedir.

 

Rapora tepki

Bu nedenle, dayatmacı, tektipçi, baskıcı, evrensel değerlere yabancı, insanlığın bilgi birikimine uzak bir yaklaşım terk edilmeli, Türkiye’nin tarihiyle, hedeflediği çağdaş kültürel anlayış ile barışık ve Cumhuriyet devrimlerinin kazanımlarını koruyacak bir öğretim programı hazırlanmalıdır.

Yine AİHM’nin zorunlu din dersleri ile ilgili kararına rağmen, yandaş sendikanın çabaları sonucu 19. Milli Eğitim Şurası’nda alınan tavsiye kararıyla seçmeli din dersleri ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflar ve anaokullarında dayatılmaktadır. Bu durumdan cesaret alan Eğitim Bir Sen, Din dersinin birinci sınıftan itibaren verilmesi talebini sözde raporuna sıkıştırmıştır.

 

Mücadelemiz sürecek

Eğitim alanında asla pazarlık konusu yapmayacağımız,  kurulduğumuz günden bugüne kadar en temel ilkemiz olan Atatürkçü, laik, bilimsel, demokratik, parasız, kamusal eğitim talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Eğitim-İş, eğitimde ve toplumda ayrımcılığın, eşitsizliğin, ötekileştirmenin karşısında olmaya eğitim sisteminin dinselleştirilmesine ve tek tipleştirmeye, karşı mücadele etmeye devam edecektir.’’ Gökhan Zobar

Edirneyenigün.com

eğitim iş edirne şube başkanı olcay dal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3