YAZ SAATİ UYGULAMASINDA DEĞİŞİKLİK YOK

-Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, yaz saati uygulamasına ilişkin bir çalışmanın olmadığını, uygulamanın geriye alınmayacağını söyledi.

YAZ SAATİ UYGULAMASINDA DEĞİŞİKLİK YOK

ANKARA (ANKA) – Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, yaz saati uygulamasına ilişkin bir çalışmanın olmadığını, uygulamanın geriye alınmayacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen 2016 yılının son Bakanlar Kurulu toplantısının ardından soruları yanıtladı.

Kurtulmuş, tartışmalı geçen anayasa komisyonundaki görüşmelere ilişkin, “Bu anayasa değişikliği Türkiye’de etkin bir yönetim modeli kurulması için talep edilmiş olan bir değişikliktir. Milletvekilleri destek verirse millete gider, millet de ‘evet’ derse buna mani olmaya kimsenin gücü yetmez. Milletten başka hiçbir güç yoktur. O devirler geride kaldı. Kapalı kapılar ardında ‘cumhurbaşkanı şu olur, anayasa mahkemesi başkanı bu olur’ diye hesaplar yapıp sonra milletin önüne çıkarıp al gülüm ver gülüm oylatarak, cumhurbaşkanını da üst yargıyı da belirleme zamanı tarihe karışmıştır” dedi.

-“MİLLİ MÜCADELE KİMSENİN BABASININ MALI DEĞİL”-

Herkesin üslubuna dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, “Biz bu anayasa meselesini toplumda kamplaşma değil, bütünleşme meselesi olarak görüyoruz. Türkiye’nin milli mücadelesi, ulusal mücadelesi de kimsenin babasının malı değildir. Bu memlekette Mustafa Kemal Atatürk herkesin ortak değeridir. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye’nin kurucu başkomutanıdır, Recep Tayyip Erdoğan da bugünkü başkomutanıdır. Dolayısıyla, Recep Tayyip Erdoğan ile Mustafa Kemal Atatürk’ü farklı yerlerde göstermeye çalışmak, en azından siyaseten birtakım hesapların içerisinde olmak demektir. Arkadaşlar bundan vazgeçsinler, bu fayda getirmez. Türkiye’de bırakın bazı ortak değerlerimiz ortak kalsın” diye konuştu.

Cumhuriyetin kurucu değerlerinin, kurucu liderinin bugüne malzeme yapılmasının siyasi bir getirisi olamayacağını ifade eden Kurtulmuş, “Mustafa Kemal Atatürk üzerinden 2017’de yapılacak bir referandumu yönlendirmeye kalkmak, siyaseten büyük bir talihsizliktir. Hepimiz ortak değerler etrafında samimi olalım” dedi.

-“REFERANDUM SÜRECİNE GİDERKEN OHAL’İN KALDIRILMASI MÜMKÜNSE…”-

Kurtulmuş, “20 Ocak’ta OHAL süresi sona eriyor, OHAL’in bir kez daha uzatılması gündemde mi?” sorusu üzerine bu konunun Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmediğini, bugün için şu ya da bu şekilde alınmış bir kararın olmadığını söyledi. Kurtulmuş, “OHAL bir takım zorunluluklar dolayısıyla konulmuştur. OHAL uygulamaları olmasaydı teröre karşı etkin mücadele kapsamında atılan bir çok adımın atılması mümkün olmayabilirdi. OHAL gerektiği kadar olacaktır. Biz de arzu ederiz ki referandum sürecine giderken OHAL’in kaldırılması mümkünse, imkanlara bakılır, siyasi şartlar el veriyorsa, yine diğer partilerle müzakereler de yapılarak belli bir noktaya gelinir” dedi.

-“MASA BAŞINDAN ‘KABARTARAK, ABARTARAK’ SÖZLER SÖYLEMEK DOĞRU DEĞİL”-

El Bab operasyonuna Rus jetlerinin destek verdiği iddialarına ilişkin Kurtulmuş, sahada bir savaş oyunu oynanmadığını, masa başından “kabartarak, hatta bazen de abartarak” konuşmanın doğru olmadığını belirtti. Operasyonla ilgili Türkiye’nin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini vurgulayan Kurtulmuş, “Bunu bir milli güvenlik, sınırların korunması meselesi olarak görüyoruz. Bununla ilgili de ne gerekiyorsa on yapılacaktır” diye konuştu.

-YAZ SAATİ-

Kurtulmuş, bir dğer soru üzerine ise, yaz saati uygulamasına ilişkin bir çalışmanın olmadığını, uygulamanın geriye alınması niyetlerinin bulunmadığını söyledi.

-“DETAYLARI AÇIKLASAYDIK BU İŞ BURAYA GELMEZDİ”-

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dün gerçekleştirdikleri görüşmede yeni anayasaya ilişkin hangi konularda somutlaştıkları sorusuna Kurtulmuş, “İki Genel Başkanın, hatta iki parti adına yetkilendirilmiş olan arkadaşlarımızın yaptıkları her toplantıdan sonra detayları açıklasaydık bu iş buraya gelmezdi, bir yol kazasına uğrardı. Dolayısıyla iş kendi nezaketi içinde yürüyor. Her iki taraf da karşılıklı olarak birbirine vermiş olduğu sözler çerçevesinde adımlarını atıyor” yanıtını verdi.

-“KEŞKE DAHA ÖNCE BİR BARIŞ PERSPEKTİFİ ORTAYA KONSAYDI”-

Kurtulmuş, bir başka soru üzerine de El Bab operasyonunun Türkiye’nin desteği içinde yürüdüğünü ifade ederek, “Özellikle Doğu Halep’teki o insanı dramın sona erdirilmesi konusunda Türkiye devreye girdi, tabiri caizse garantör rol oynadı, oynamaya da devem ediyor. Çok kolay bir süreç değil. Suriye dediğimiz mesele her bir cümlesi arkasında çok ağır siyasi sorunların yattığı bir denklem. Dolayısıyla burada mühim olan karşılıklı anlayış içinde çözüme doğru gitmektir. Olumlu istikamette gidiyor. Suriye’de bu insani kayıpların bir an önce bitirilmesi, keşke daha önce bitirilebilseydi, daha önce bir barış perspektifi ortaya konsaydı, 100 binlerce insanın ölümüne neden olan bu ağır tahribat ortaya çıkmasaydı ama ne yapalım. Şimdi bundan sonra hiç olmazsa Türkiye girişimiyle Halep’teki 45 bine yakın insan İdlib’e getirildi. Orada yeni insani dramların ortaya çıkmasını engelleyecek adımları da atmaya başladık. Ümit diyorum ki Ruslarla yapılan görüşmeler sadece Halep çevresinde değil Suriye genelinde de bir barış perspektifinin gelişmesine katkıda bulunur” diye konuştu. (ANKA/SON)

(GO/ORH)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3