-TBMM ANAYASA KOMİSYONU’NDA GERGİNLİK ÇIKTI

-TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşmeleri süren anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri gergin geçiyor. CHP’nin, usul tartışması başlatmasıyla başlayan gerginlik AK Partili ve CHP’li milletvekillerinin karşılıklı sözlü atışması ile devam etti.

-TBMM ANAYASA KOMİSYONU’NDA GERGİNLİK ÇIKTI

ANKARA (ANKA)- TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşmeleri süren anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri gergin geçiyor.  CHP’nin, usul tartışması başlatmasıyla başlayan gerginlik AK Partili ve CHP’li milletvekillerinin karşılıklı sözlü atışması ile devam etti.

TBMM Anayasa Komisyonu, AK Partili Mustafa Şentop Başkanlığı’nda anayasa değişikliği teklifini görüşmek üzere toplandı. Cumartesi günü komisyonda başlayan tartışmanın devamı bugünkü toplantıda da devam etti. Toplantıya çok sayıda komisyon üyesi olmayan AK Partili ve CHP’li milletvekili katıldı.

-USUL TARTIŞMASI-

Teklifin geneli üzerindeki görüşmelerin tamamlanarak, maddeler üzerindeki görüşmeleri başladı. CHP’liler, geneli üzerinde gerekli görüşmelerin yapılmadığı eleştirilerini gündeme getirerek, maddelere geçilmesi için yapılan oylamanın usulsüz ve geçersiz olduğunu savundular.

CHP’li Bülent Tezcan, CHP olarak arzularının komisyon toplantısının sorunsuz sükut içerisinde geçmesi olduğunu belirterek, “Buz bu değişikliğin bir rejim değişikliği olduğunu savunuyoruz. Böylesine önemli bir değişikliği de konuşarak tartışarak geçmesini istiyoruz” dedi.  İktidar partisinin, teklife hayır diyenleri susturmaya çalıştıklarını öne süren Tezcan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu teklif olağanüstü bir sürecin yaşandığı ortamda görüşülüyor. Geneli üzerindeki görüşmeler tamamlanmadan, maddelere geçilmesi oylandı. Bu oylama usulsüz ve geçersizdir. Oldu bittiye getirdiniz. Usul hatası ile başladı, usulsüz oylama yapıldı. Görüşmeler TBMM İçtüzük kurallarına aykırı bir şekilde yapılıyor. Bu değişiklikle anayasa fiili duruma getirilmeye çalışılıyor. Anayasayı fiili duruma getirmek anayasaya bir darbedir. Şu anda bir sivil darbe yapılıyor bu değişiklikle.  Zorbalıkla, dayatmayla  görüşmeler tamamlanmaya çalışılıyor.”

HDP’li Mithat Sancar da, anayasa değişikliği teklifinin, demokratik bir ortamda tartışılmadığını söyledi. Teklifle ağır bir darbenin indirilmesi ile karşı karşıya olunduğunu ifade eden Sancar şöyle devam etti:

“Bu teklifi olağanüstü halin uygulandığı bir ortamda görüşüyoruz. Bu değişikliğe karşı çıkan eleştiren gazeteciler hapse atılıyor, basın susturuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hükümet yetkilileri her gün televizyonlarda bu değişikliğin propagandasını yapıyor. Böyle bir ortamda anayasa değişikliği tartışılıyorsa, başlı başına bir tehlikedir. Muhalefetin sesi kesilmek isteniyor. Yeterlilik önergeleri usulsüz bir şekilde veriliyor.”

İktidar partisine bu şartlarda anayasa değişikliği teklifini getirmenizde, “aceleniz ne?” diye soran HDP’li Mithat Sancar, “Türkiye’nin neden bu kadar acil bir değişikliğe ihtiyacı var niye anlatamıyorsunuz?15 yıldır zaten tek başınıza ülkeyi yönetiyorsunuz. Yeterli olmayan ne? Bu değişiklikle Türkiye’ye zaman ayarlamalı bomba yerleştiriyorsunuz” diye konuştu.

-KOMİSYON BAŞKANI KONUŞTURULMADI-

Komisyon Başkanı Mustafa Şentop eleştirilere yanıt vermek için söz aldı ve TBMM İçtüzük kurallarını hatırlattı. Şentop, bundan önceki anayasa değişikliği teklifi görüşmelerini anımsatarak, belli bir süre içerisinde görüşmelerin tamamlandığını hatırlattı. Anayasa değişikliği teklifi üzerindeki konuşmaların olacağını ama bunun belli bir sınırda yapılması gerektiğini savununca, CHP’liler müdahale etti. Şentop’un konuşması sık sık kesilince, bu kez AK Partili komisyon üyeleri ve toplantıya katılan milletvekilleri tepki gösterdi.

Şentop’un, “Engellemenin de engellemesi olur”  sözlerine CHP’li milletvekilleri çok sert tepki gösterdi. AK Partili milletvekilleri de, “CHP’liler konuşunca biz dinliyoruz, siz niye dinlemiyorsunuz?” sözleri üzerine tartışma çıktı. Şentop konuşmasını yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Bu arada, AK Partili Komisyon Üyesi Yusuf Başer, oylama için anayasa değişikliği teklifinin  birinci maddesini okumaya başladı. Bunun üzerine CHP’liler tepkilerini bağırarak göbterince, komisyonda AK Partili ve CHP’li milletvekilleri arasında bir süre sözlü tartışma yaşandı. Tartışmaların uzaması üzerine 4 siyasi partinin grup başkanvekillerinin bir araya gelmesine karar verildi. Komisyon toplantıya yemek arası verdi. (ANKA)

(BK/HF)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3 hsg yükleme, hgs yükle, hgs bakiye yükleme tl yükleme,tl yükle, avea tl yükleme, vodafone tl yükleme, turkcell tl yükleme, bimcell tl yükleme avea fatura ödeme, turkcell fatura ödeme, vodafone fatura ödeme, bimcell fatura ödeme ttnet datura öde,ttnet fatura ödeme, ttnet faturası ödeme trafik cezası ödeme, kredi kartı ile trafik cezası ödeme doğalgaz ödeme, doğalgaz faturası ödeme, kredi kartı ile doğalgaz faturası ödeme elektrik faturası ödeme, kredi kartı ile elektrik faturası ödeme, aksa fatura ödeme , clk fatura ödeme