-NAZLIAKA: KIŞ SAATİNDEN VAZGEÇİLMESİ TASARRUF DEĞİL, İSRAF

- Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle, yaz-kış saati uygulaması kaldırılmasına ilişkin soru önergesi verdi.

-NAZLIAKA: KIŞ SAATİNDEN VAZGEÇİLMESİ TASARRUF DEĞİL, İSRAF

ANKARA (ANKA) - Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle, yaz-kış saati uygulaması kaldırılmasına ilişkin soru önergesi verdi.

Nazlıaka, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odasının yapmış olduğu çalışmada, yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılarak tasarrufa değil, enerji tüketiminde israfa yol açtığını belirttiğini anımsattı.

Bu yıl ilk kez elektrik tüketiminin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 düzeyinde rekor artış gösterdiğini belirten Nazlıaka, TMMOB’un çalışmasındaki “kış saatinin kaldırılmasıyla, özellikle elektrik tüketiminin yoğun olduğu İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir ve Bursa gibi büyük illerde sabah okula ve işe gitmek için gün doğmadan kalkmak zorunda kalınmasının hane tüketimlerini artırdığı” bulgularına yer verdi. Nazlıaka, “Elektrik Mühendisleri Odası’nın yapmış olduğu çalışma, hükümetin yaz-kış saati ile tasarruf sağlanacağı iddialarını açık şekilde çürütmektedir” dedi.

-“YAZ-KIŞ SAATİ UYGULAMASINDAN VAZGEÇİLMESİ HÜKÜMETİN ALDIĞI SİYASİ BİR KARARDIR”-
 
Nazlıaka, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“Yaz ve kış saati uygulamasının kaldırılması yurt genelinde sadece Kasım ayında elektrik tüketimini yüzde 6,5 artırmıştır. Bu artışın toplam bedeli nedir? Kasım ayı baz alındığında bu artışın yıllık miktarı ve tutarı ne olacaktır? Ülke ekonomisinde getirdiği ek yük ne olacaktır?

Bu artışın yıl bazında hane halkı elektrik tüketimini ne kadar etkileyecektir? Aile bütçesine getirdiği ek yük ne olacaktır?

Yaz-kış saati uygulamasından vazgeçilmesi hükümetin aldığı siyasi bir karardır. Bu karar nedeniyle artan elektrik miktarı vatandaşın cebinden çıkmaktadır. Hükümetin aldığı siyasi kararın faturasını vatandaş ödemektedir. Bu durumu göz önüne alarak elektrik fiyatlarında bir indirim uygulanacak mıdır?” (ANKA)
(HM/ORH)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3