-ŞEHİDİN ANNE VE BABASINA İŞ İMKANI

– Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecekler arasına şehidin eş ve çocuğu yoksa anne ve babaya da istihdam edilme imkanı getirildi. Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu ilgili valilerce tespit edilen şehit ve gazi yakınlarının ataması yapılmayacak. Terör mağduru hak sahiplerinden istihdam hakkını kullanacak 45 yaşından küçük herhangi bir kişinin bulunmaması durumunda 45 yaşından büyük hak sahipleri istihdam hakkından faydalanabilecek.

-ŞEHİDİN ANNE VE BABASINA İŞ İMKANI

ANKARA (ANKA) – Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecekler arasına şehidin eş ve çocuğu yoksa anne ve babaya da istihdam edilme imkanı getirildi.Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu ilgili valilerce tespit edilen şehit ve gazi yakınlarının ataması yapılmayacak. Terör mağduru hak sahiplerinden istihdam hakkını kullanacak 45 yaşından küçük herhangi bir kişinin bulunmaması durumunda 45 yaşından büyük hak sahipleri istihdam hakkından faydalanabilecek.

Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdam Edilecekler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecekler arasına şehidin eş ve çocuğu yoksa anne ve babaya da istihdam edilme imkanı getirildi.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu ilgili valilerce tespit edilen şehit ve gazi yakınlarının ataması yapılmayacak. Şehit yakınlarına tanınan istihdam hakkı birden ikiye çıkarıldı. Terör mağduru hak sahiplerinden istihdam hakkını kullanacak 45 yaşından küçük herhangi bir kişinin bulunmaması durumunda 45 yaşından büyük hak sahipleri istihdam hakkından faydalanabilecek.

İstihdam hakkını kullanacak 45 yaşından küçük herhangi bir kişinin bulunması durumunda uygulama şöyle gerçekleşecek:

“2 hak sahipliği halinde, 45 yaşından büyük eş veya çocuklarından birisi ile anne, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi; anne, baba ve kardeşi yoksa eş veya çocuklarından toplam iki kişi; eş veya çocuğu yoksa anne veya babası ile kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi; anne veya babanın bu hakkı kullanmaması halinde ise bir diğer kardeşi olmak üzere toplam iki kişi istihdam hakkından yararlanacak. İki hak sahipliği halinde bir istihdam hakkının eş veya çocuğu tarafından kullanılması durumunda, ikinci istihdam hakkından eşi, çocuğu, anne, baba veya kardeşlerinden 45 yaşından küçük kimsenin bulunmaması durumunda, anne, baba veya kardeşi olmak üzere toplam bir kişi istihdamdan faydalanacak.

İki hak sahipliği halinde bir istihdam hakkının anne, baba veya kardeşleri tarafından kullanılması durumunda, ikinci istihdam hakkından eşi, çocuğu, anne, baba veya kardeşlerinden 45 yaşından küçük kimsenin bulunmaması durumunda, eşi veya çocukları olmak üzere toplam bir kişi, istihdam hakkından 45 yaşından büyük malullerin kendileri veya eş ya da çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kendisi veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam bir kişi, hayatını kaybedenlerin 45 yaşından büyük eş veya çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa anne, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam bir kişi, istihdam hakkından faydalanabilecek.”

 

-ATAMALAR KURA İLE YAPILACAK-

 

Yetkili hak sahibi tespit komisyonu, istihdam talep başvurusunu ilk yapan hak sahibinin ikamet ettiği ildeki komisyon olacak. Atamalar, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunundaki cetvellerde yer alan kamu kurum ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıkları, il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşları, özel kanunla kurulan diğer her türlü kamu kurum ve kuruluşları, Bakanlıkça hak sahibi olduğu belirlenerek Başkanlığa bildirilen ve Başkanlıkça kura sonucu atama teklifi yapılanları, atama teklifi ile ihdas edilen Devlet Memurları Kanununa tabi memur kadroları ile sözleşmeli personel pozisyonlarına ve sürekli işçi kadrolarına yapılacak.

Hak sahiplerinden ilköğretim, ortaokul ve ilkokul mezunu olanların hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlara atanacak. Hak sahiplerinden ortaöğretim ve yükseköğretim mezunu olanlar ise atama teklifinin yapıldığı tarihte öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanlara, bunların dışında kalan ortaöğretim ve yükseköğretim mezunlarının ise memur unvanlı kadro ve pozisyonlara atamaları gerçekleştirilecek. İşçi kadrolarına yapılacak atama teklifleri sürekli işçi unvanlı kadroya yapılacak.

 

-ATAMALARDA İL TERCİHLERİ GÖZÖNÜNDE BULUNLUDURULACAK-

 

Kamu kurum ve kuruluşları bu kapsamda talep ettikleri memur ve hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlar ile kumrularında yer alan diğer unvanlara ilişkin kadro ve pozisyonları, merkez ve taşra olacak şekilde, taşrada ise il bazında olmak üzere her yılın ocak ve temmuz aylarının son gününe kadar Başkanlığın e-uygulama sistemi üzerinden iletecek. İşçi istihdam eden kurumlar, işçi taleplerini sürekli işçi unvanı ile bildirecek. Kamu kurum ve kuruluşlarının e-uygulama sistemi üzerinden yapacakları talepleri ile atama teklifi yapılacak personel sayısının karşılanamaması durumunda Başkanlıkça atama teklifleri resen gerçekleştirilecek. Hak sahiplerinin kamu kurum ve kuruluşlarına atama teklifleri, Başkanlıkça kura usulü gerçekleştirilecek.

Hak sahiplerinden isimleri bildirilenlerin atama teklifleri, il tercihleri de gözönünde bulundurularak kuru usulü ile yapılacak.

Daha önce atanmış olanlar da öğrenim durumuna uygun kadroya atanabilecek. Eğer kişinin atanabileceği uygun bir kadro yok ise uygun kadronun olduğu kuruma nakil isteyebilecek ve bir defaya mahsus olmak üzere bu talebi öncelikli olarak karşılanacak.(ANKA) (YE/TA) 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3