-AYLİN NAZLIAKA’DAN 'KANUN TEKLİFLİ' ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

-Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, öğretmenlerin ulaşım hizmetlerinden ücretsiz yararlanması amacıyla bir yıl önce verdiği kanun teklifini anımsatarak, “Bu teklifin kanunlaşması için atılacak somut adım, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde hükümetin öğretmenlerimize vereceği müjdeli haberlerden biri olacaktır” dedi.

-AYLİN NAZLIAKA’DAN 'KANUN TEKLİFLİ' ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

ANKARA (ANKA) - Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, öğretmenlerin ulaşım hizmetlerinden ücretsiz yararlanması amacıyla bir yıl önce verdiği kanun teklifini anımsatarak, “Bu teklifin kanunlaşması için atılacak somut adım, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde hükümetin öğretmenlerimize vereceği müjdeli haberlerden biri olacaktır” dedi.

Nazlıaka, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, eğitimdeki sorunların derinleşerek ve katlanarak devam ettiğini ifade ederek, “Temennilerle geçen kutlama törenlerinden ardından eğitim ve öğretim kaldığı yerden sorunlarıyla devam edecek” dedi. AK Parti hükümetleri döneminde öğretmenliğin sıradan bir meslek haline getirildiğini, öğretmenlerin, ‘uzman öğretmen, öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen’ gibi farklı statülere ayrıldığını belirten Nazlıaka, “Öğretmenlerin maaşları kamuda görev yapan pek çok mesleğin altında kalmıştır. Sözleşmeli öğretmenler 2 bin 600 TL maaş alırken 1. derece 4. kademedeki bir öğretmen ortalama 2 bin 900-3 bin TL civarında bir maaş almaktadır. Bununla birlikte atanamayan öğretmenler hala Türkiye’nin en önemli sorunudur. 350 bine yakın öğretmen atanmayı beklemektedir” dedi.

-“EĞİTİM SİSTEMİ ‘EĞİTİMDE SİSTEMSİZLİK’ OLDU”-

AK Parti döneminde eğitim sisteminin yazboz tahtası haline geldiğini,  eğitim sisteminin adının “eğitimde sistemsizlik” halini aldığını ifade eden Nazlıaka, “Her bakan değişikliği, farklı müfredat programları, değerlendirme ve ders geçme sistemleri gündeme getirmiştir. Her yıl değişen sınav adları ve yöntemleri öğrencileri, velileri, öğretmenleri olumsuz yönde etkilemektedir. Aileler bu değişiklikler nedeniyle şaşırmış durumdadır” dedi.

-“EĞİTİM SİYASALLAŞTI”-

Nazlıaka, okulların fiziki alt yapısının da yeterli olmadığını, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde sınıf mevcutlarının 40 öğrencinin üzerine çıktığını kaydederek, “Türkiye’nin geleceği için, üretim endeksli bir kalkınma modeli için, teknik ara eleman ihtiyacını karşılayacak bir eğitim sistemi kurulmalıdır. Buna karşın AKP’nin iktidara geldiği 2002’de 71 bin olan imam hatipli öğrenci sayısı 1 milyon 201 bin 500’e yükselmiştir. Bu tablo eğitimin siyasallaşmasının en çarpıcı örneğidir” dedi. Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Yasası’nda yer alan Atatürk devrim ve ilkeleri doğrultusunda öğrenci yetiştirme uygulamasından 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile vazgeçildiğini de belirten Nazlıaka, karma eğitimi fiilen ortadan kaldırmaya yönelik çabalara her geçen gün bir yenisinin eklendiğini ifade etti.

-“ULAŞIM HİZMETİ ÖĞRETMENLERE ÜCRETSİZ OLSUN”-

Öğretmenlerin sorunlarının başında geçim sıkıntısının geldiğini vurgulayan Nazlıaka, çok sayıda öğretmenin ek iş yapmak zorunda kaldığını belirtti. Nazlıaka, 25 Kasım 2015 tarihinde öğretmenlerin ulaşım hizmetlerinde ücretsiz yararlanması amacıyla verdiği kanunun teklifinin TBMM’de beklediğini de anımsatırken, “Öğretmenlerin bazı meslek gruplarında olduğu gibi toplu taşım araçlarından ücretsiz yararlanması onları bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Bu teklifin kanunlaşması için atılacak somut adım, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde hükümetin öğretmenlerimize vereceği müjdeli haberlerden biri olacaktır. Muhalefetiyle, iktidarıyla bütün partilerimizin bu teklife olumlu oy vereceğini düşünmekteyim” dedi. (ANKA)

(GO/ORH)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3