ENGELLİLERİN SORUNLARI MECLİS GÜNDEMİNDE…

ELİF DOĞAN TÜRKMEN’DEN ENGELLİLER İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ…

ENGELLİLERİN SORUNLARI MECLİS GÜNDEMİNDE…

Engellilerin kronikleşmiş sorunlarının çözüm beklediğini ifade eden

CHP’li Elif Doğan Türkmen:
 

“ENGELLİ YURTTAŞLARIMIZ HAKKINDA

KAPSAMLI BİR VERİ DAHİ YOK”

 

“İŞGÜCÜNE KATILIM ORANI ÇOK DÜŞÜK,”

 

“DÜŞÜK ÜCRETLİ İŞYERLERİNDE İSTİHDAM EDİLİYORLAR”

 

 

CHP,  engelli yurttaşların sorunları hakkında araştırma komisyonu kurulmasını istedi. CHP’li Elif Doğan Türkmen; engelli yurttaşların, kronikleşmiş sorunlarının çözüm beklediğini ifade ederek, engelli yurttaşlarımız hakkında kapsamlı bir verinin dahi bulunmadığını, işgücüne katım oranlarının çok düşük olduğunu ve genellikle düşük ücretli işyerlerinde istihdam edildiklerini söyledi.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen ve milletvekili arkadaşları tarafından verilen önergede; engellilerin  toplumsal yaşama aktif olarak katılımlarının sağlanması, eğitim, sağlık, ulaşım ve istihdam başta olmak üzere tüm sorunlarının tespit edilmesi, başkalarına gereksinim duymadan yaşamlarını idame ettirebilmeleri için gereken politikaların belirlenmesi amacıyla bir araştırma komisyonu kurulması istendi.

 Elif Doğan Türkmen önerge gerekçesinde; ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sinin yani 9 milyona yakın vatandaşın engelli olarak yaşamını sürdürdüğüne dikkat çekerek, “tüm engelli yurttaşlarımızın başkalarına gereksinim duymadan yaşamını sürdüren, üreten ve toplumsal yaşama katkıda bulunan bireyler olmaları, devletin temel hedeflerinden biri olmalıdır. Bu aynı zamanda sosyal hukuk devleti anlayışının da bir gereğidir” dedi.

Engelli bireylerin toplumun her alanına diğer bireyler ile eşit katılımının önündeki kısıtlamaların hem bir insan hakları sorunu hem de bir kalkınma sorunu olduğunu ifade eden Türkmen, şunları söyledi:

SADECE KORUMA ÖNLEMLERİ YETERLİ DEĞİLDİR

“Engelli bireylerin toplumumuzdaki eşitsiz konumunun düzeltilmesi başta Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme olmak üzere taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerce ülkemize verilmiş diğer bir sorumluluktur. Bir insanın engelli olması, onun diğer insanlar gibi yaşaması, çalışması ve de başarılı olması için sorun teşkil etmemelidir. Engelli insanların sadece özel koruma önlemleri içerisine alınmaları da yeterli değildir.

EKONOMİYE ETKİN KATILIMLARI SAĞLANMALI

Önemli olan, engellilerin eğitim olanaklarının sağlanması suretiyle kendi toplumlarıyla kaynaştırılması, onların yaşamını kolaylaştıracak alt yapı düzenlemelerinin yapılması ve nihayet istihdam şartları yaratılarak ekonomiye etkin bir şekilde katılmalarının sağlanmasıdır.

Ülkemizde ne yazık ki, engelli yurttaşların karşılaştığı sıkıntıların çözümü amacıyla yapılacak çalışmalar için engelli nüfusuna ilişkin kapsamlı bir veri dahi toplanamamaktadır. Engelli bireylerin en önemli ve öncelikli sorunlarının başında şüphesiz ki, diğer bireylere göre işgücüne katılım oranlarının çok düşük oluşu ve ağırlıklı olarak düşük ücretli işlerde istihdam edilmeleridir.

 

HİZMETLERDEN İNDİRİMLİ VE AYRICALIKLI YARARLANMALILAR

Son derece kısıtlı olan kamu ve özel sektördeki istihdam olanakları ve son derece düşük engelli aylıkları sorunlarının yanı sıra ülkemizde engellilerin eğitim, sağlık, ulaşım gibi kronikleşmiş sorunları da çözüm beklemektedirler. Çeşitli hizmetlerden de indirimli ve ayrıcalıklı yararlanmaları için bir dizi tedbirlere ve yasal düzenlemelere de ihtiyaç duyulmaktadır”

Önergesinde engelli yurttaşların talep ve isteklerine yer veren Elif Doğan Türkmen; “aylıklarında hane halkı gelirinin dikkate alınmamasını, işsiz olanlardan genel sağlık sigortası primleri ve muayene, ilaç katılım paylarının alınmamasını veya düşürülmesini istiyorlar. Sağlık hizmetlerinden özel kamu ayrımı olmadan, şehir içi ve şehir dışı ulaşım hizmetlerinden de yurdun her yerinde ücretsiz yararlanmak istiyorlar” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3