Özgürlük için Cumhuriyet

İnanç kimliğini her şeyin üstünde tutarken diğer insanlara ve farklı kimliklere nefreti büyüten bir nesil yüreğinde nasıl sevgi besleyebilir ki!

Özgürlük için Cumhuriyet

            İnanç kimliğini her şeyin üstünde tutarken diğer insanlara ve farklı kimliklere nefreti büyüten bir nesil yüreğinde nasıl sevgi besleyebilir ki!

            ‘’Nefret, diğerlerine muhtaç olanın ümitsizliğinden doğar’’

            ‘’ Dinin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, kalbinin davacısı bir gençlik’’ hayal ediliyordu.

            Dindar ve kindar!

            Şimdi diyanet dini istismar eden yapılardan gençleri korumak için camilerde gençlik kolları kuruyor.

            Peki, bu da bir istismar değil mi?

           Eğer maksat dini istismardan korumak ve tamda olması gerektiği gibi yüce bir değer olarak bir anlam yüklemekse, tarikat, vakıf ve cemaat evleri gibi yapıların kapatılması daha doğru bir iş olmaz mı?

            Ama tabi ki gerçek niyet bu olsaydı…

            Din İşleri Yüksek Kurulu dini ve maneviyatı kirleten saldırıların özellikle gençlerde derin bir bunalım yarattığı gerekçesiyle MEB’i ve Diyaneti göreve çağırmıştır. Çıkan sonuçta Cami Gençlik ve Spor Kolları olmuştur.

            Artık terörü dualarla yenip, sporda iman gücüyle başarılı olacağız.

            Sistem böyle kurgulanıyor işte… Asıl amaçlananlar bir şeyler bahane edilerek gerçekleştiriliyor.

             Gençlik sabah namazında buluşacakmış. Din derslerinin yanında basketbol, voleybol, tenis de varmış. ‘’Geç gelme , genç gel’’ sloganı da manidar olmuş.   

            Kuran-ı Kerim’in ilahi mesajıyla Hz. Peygamber’in barış sancağı altında ümmet olmaya çağrı yaparak İslam dünyasında sendikacılık yapanlar da dini istismar etmiyor mu?

            ‘’Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zafer elde ederse etsin, o zaferin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır.’’

            Ancak aklı ve vicdanı hür bir nesil cumhuriyet eğitimiyle yetişecektir, camilerde değil!

            Atatürk ebedi tarih metni Nutuk’ta Türk Gençliğine verdiği değeri yüce emanetiyle  belirtmiştir. Bu görev mevcudiyetini ve istikbalinin değişmez temeli olan Türk Cumhuriyetini korumak ve kollamak görevidir. İktidarın gaflet, delalet ve hatta hıyanet içinde bulunması ve şahsi menfaatlerini işgalcilerin siyasi emelleriyle birleştirme ihtimaline karşılık en büyük vazifeniz Türk İstiklal ve Cumhuriyetini korumak sorumluluğu gençlerindir. Cami gençliği yaratmak isteyenler sadece gençliğin geleceğini değil, aynı zamanda Türk istiklal ve Cumhuriyetini de tehlikeye sokmaktadırlar.

            Cumhuriyet; din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan herkese eşit, insanca yaşam hakkı demektir, temelini gerçek demokrasi ve laiklik oluşturur. Hiçbir güç, hiç bir anlayış insanların aklına, vicdanına hükmederek onların yaşam hakkını ellerinden alamaz. Eğitim demokratik olmadan da ülke demokratik olmaz! Bu nedenle gerici bir formülle getirilen sistem, öğretim birliği yasasının yok edilmesi, eğitimde din, mezhep, cinsiyet ayrımı getirerek laik eğitimin sonlandırılması, aslında hep Cumhuriyetle hesaplaşmadır.

            Kendi kurduğu sistemin devamlılığını sağlayan demokrasi anlayışı, her fırsatta cumhuriyeti hedef alıyor. Çünkü cumhuriyet, koruyanı değil, korunanı güçlü kılar. Cumhuriyet mazlumun yanındadır. Cumhuriyet çocuğun, kadının, işsizin, çiftçinin, emekçinin yanındadır.

            Ülkemizin her bir köşesinde yürek yüreğe, birlik ve beraberlik içerisinde, özgür bir gelecekte var olacağımıza inancımız Cumhuriyet’tendir. Onurla kurulmuş Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla, minnetle anıyoruz.

             93. yılımız umut olsun.

                

                                                                                                                      Ebru SUNGAR

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OKUL YÖNETİCİLERİ SINAVI İÇİN ÖSYM İLE İŞ BİRLİĞİ
OKUL YÖNETİCİLERİ SINAVI İÇİN ÖSYM İLE İŞ BİRLİĞİ
KPSS'de Türkiye birincisiydi, mülakatta elendi
KPSS'de Türkiye birincisiydi, mülakatta elendi