-DOÇENT ADAYLARINI ÜNİVERSİTELERARASI KURUL DENETLEYECEK

-Yükseköğretim Kurulu, bilimsel araştırma ve yayın etiğine aykırılığın denetlenmesinin Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından yürütüleceğini duyurdu.

-DOÇENT ADAYLARINI ÜNİVERSİTELERARASI KURUL DENETLEYECEK

ANKARA (ANKA) - Yükseköğretim Kurulu, bilimsel araştırma ve yayın etiğine aykırılığın denetlenmesinin Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından yürütüleceğini duyurdu.

YÖK’ten yapılan açıklamada, Resmi Gazete’de dün yayımlanan Doçentlik Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hatırlatılarak, doçent adaylarının etik ihlallerine ilişkin iddiaların değerlendirme işlemlerinin bugüne kadar YÖK bünyesinde yapıldığı, yapılan değişiklikle bu işlemlerin artık ÜAK tarafından yürütüleceği belirtildi. Açıklama şöyle devam etti:

“ÜAK, bilimsel araştırma ve yayın etiğine aykırılık iddiası hakkında gerekli işlemlerin yapılması için durumu belgeleriyle birlikte ilgili bilimsel araştırma ve yayın etiği komisyonuna gönderecektir.

Bilimsel araştırma ile yayın etiğine aykırılık iddialarını incelemek ve sonuçlandırmak amacıyla ÜAK bünyesinde, Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Spor Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler ile Güzel Sanatlar alanlarından olmak üzere üç adet Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Komisyonu kurulacaktır. Bu komisyonların kuruluşu, çalışma usul ile esasları ÜAK tarafından belirlenecektir.”

 

-KAYIT YAPTIRAMAYAN DGS’Lİ ÖĞRENCİLERE MÜJDE-

Öte yandan, YÖK’ten yapılan açıklamada, 2016 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan, ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden önlisans öğrencileri, bu durumlarını belgelemek kaydıyla 2016-2017 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2016 DGS’de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilecek. (ANKA)

(TA/ORH)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LGS Kalkar mı?
LGS Kalkar mı?
"EĞİTİMİN SİGORTASI: ÖĞRETMENLERİMİZ"