-CHP’Lİ BÖKE’DEN PROJE OKUL TEPKİSİ

-CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, “Proje okullarında” görev yapan öğretmenlerin başka okullara gitmeye zorlandığını ifade ederek, Bakan Yılmaz’a “Hukuki olmayan bu uygulamanın esas amacı siyasi bir yaklaşımla öğretmenleri yönlendirebilmek, dolayısıyla öğrencileri değiştirmek mi” diye sordu.

-CHP’Lİ BÖKE’DEN PROJE OKUL TEPKİSİ

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, “Proje okullarında” görev yapan öğretmenlerin başka okullara gitmeye zorlandığını ifade ederek, Bakan Yılmaz’a  “Hukuki olmayan bu uygulamanın esas amacı siyasi bir yaklaşımla öğretmenleri yönlendirebilmek, dolayısıyla öğrencileri değiştirmek mi” diye sordu.

Böke, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. “Proje okulları”nda görev yapan öğretmenlerden 8 yılını dolduranların başka yerlere atanacağının açıklandığını anımsatan Böke, bu duruma tepki gösterdi. “Proje okul”a dönüştürülmeden önce bu okulların öğretmen ve yönetim kadrosunun başarı puanlarının yüksekliğine göre ve sınavla atandıklarını belirten Böke, 2015-2016 eğitim yılı kapanırken, bir dayatma bu öğretmenlerin kadro fazlası gösterilerek, kendi istekleri dışında başka okullara gönderildiğini ifade etti.

-“SADECE ÖĞRETMENLER DEĞİL, ÖĞRENCİ VE VELİLER DE ETKİLENİYOR“-

Bu uygulama karşısında açtıkları davalar sonucu öğretmenlerin görev yerlerinin değiştirilmesine mahkemeden yürütmeyi durdurma kararlarının çıktığına dikkat çeken Böke, “Buna rağmen bakanlığın yargı kararlarını uygulamak yerine yeni bir yönetmelik yayımlayarak proje okullarında görev yapan öğretmenleri öğrencilerinden ve okullarından ayırma yoluna gidilmiştir. MEB’in proje okullarında görev yapan öğretmenlerin başka okullara gitmeye zorlamasının sadece öğretmenleri ve okul yöneticilerini değil, bu okullarda öğrenim gören öğrencileri ve velileri de etkilemiştir” dedi.  Böke, Bakan Yılmaz’dan şu soruların yanıtını istedi:

“İzmir İli genelinde ‘Proje okulu’ olarak belirlenen okul sayısı kaç tanedir? 

Bu okullar ‘Proje okul’ olarak hangi somut kriterlere göre belirlenmektedir? 

Proje okullarına atanmış olan ve bundan sonra da atanacak öğretmenlerde hangi nitelikler aranmaktadır? 

İzmir İli genelinde ‘Proje okulu’ kapsamında kaç yönetici ve öğretmenin yeri değiştirilmiştir? 

Özellikle başarılarıyla Türkiye’nin övünç kaynağı olan, gençlere demokratik hakları olan eleştirme özgürlüğünü sağlayan okullardan Bornova Anadolu Lisesi’nde 58 öğretmenin, Cihat Kora Anadolu Lisesi’nde 30 öğretmenin, İzmir Fen Lisesi’nde ise 14 öğretmenin ’norm fazlası’ denilerek proje okulu uygulaması ile görev yerlerinin değiştirilmesi ile ne hedeflenmektedir?

Kıdemi, hizmet süresi ve liyakatine bakılmaksızın binlerce yönetici ve öğretmenin proje okulu/kurumuna atanması ile veya bu eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin görev yerinin değiştirilmesi ile amaçlanan nedir?

Hukuki olmayan bu uygulamanın esas amacı siyasi bir yaklaşımı ile öğretmenleri yönlendirebilmek, dolayısıyla öğrencileri değiştirmek midir?

15 Temmuz 2016 sonrasında Türkiye genelinde kaç sınıfın öğretmensiz olduğu, ataması yapılmayan kaç öğretmenin işsiz olduğu ve kaç öğrencinin öğretmensiz olduğu hususundaki veriler nelerdir? 

Daha önce pilot olarak seçilmiş ve uygulanmış olan ‘Proje okulu’nun okula, öğrenciye, öğretmene, topluma nasıl bir yarar sağladığının ve ‘Proje okulu’ ile neyi amaçladığının ölçme ve değerlendirmesi yapılmış mıdır? Yapıldı ise bu ölçme ve değerlendirmenin sonuçları ne olmuştur?” (ANKA)

(GO/ORH)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3