-YSK SEÇİME HAZIRLANIYOR AMA 'ZAMANINDAKİ' SEÇİME

- Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “erken seçim” ve “referandum” yapılması için “hazırlıklara başlandığı” iddiasının sorulduğu soru önergesini YSK’dan gelen bilgilendirme notuyla yanıtladı.

-YSK SEÇİME HAZIRLANIYOR AMA 'ZAMANINDAKİ' SEÇİME

ANKARA (ANKA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “erken seçim” ve “referandum” yapılması için “hazırlıklara başlandığı” iddiasının sorulduğu soru önergesini YSK’dan gelen bilgilendirme notuyla yanıtladı. YSK’dan gelen yazıda, “Yüksek Seçim Kurulu, her seçim bitiminde bir sonraki seçim türüne özgü olarak rutin hazırlıklara hemen başlamakta ve seçime her an hazır duruma gelmektedir. Bu itibarla, 2019 yılında yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri, Cumhurbaşkanı Seçimi ve Milletvekili Genel Seçimine ilişkin hazırlık çalışmaları doğal olarak yapılmaktadır” denildi.

-ERKEN SEÇİM İDDİALARINI SORDU-

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu soru önergesinde, “2016 yılında erken seçim kararı alınması ya da referanduma gidilmesi kararı alınması halinde gerekli hazırlıkların YSK olarak yapıldığı iddiası doğru mudur?” diye sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı, soru önergesinde yer alan hususlarla ilgili olarak Bakanlığında herhangi bir bilgi bulunmadığını söyledi.

Adalet Bakanı,  Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığıyla yapılan yazışma sonucu Bakanlığına iletilen yazılara dikkat çekti.

YSK Başkanı imzasıyla Adalet Bakanlığına gönderilen yazıda, “İstanbul Milletvekili Dr. M. Sezgin Tanrıkulu tarafından Başbakan'a yöneltilip Bakanlığınız koordinatörlüğünde cevaplandırılması tensip olunan 7/2956 Esas No.lu soru önergesinde sorulan hususların cevaplandırılması Kurulumuzdan istenilmiş, Kurulumuzca verilen ilgi (b) sayılı kararla sorulan hususlara cevap verilmesine ilişkin istem reddedilmiş, ancak soru önergesine konu edilen hususlarla ilgili Adalet Bakanlığına bilgi verilmesi için Başkanlık Makamına yetki verilmiştir” denildi.

-“YÜKSEK SEÇİM KURULU, HER SEÇİM BİTİMİNDE BİR SONRAKİ SEÇİM TÜRÜNE ÖZGÜ OLARAK RUTİN HAZIRLIKLARA HEMEN BAŞLAMAKTA”-

Yazıda, Yüksek Seçim Kurulu’nun, her seçim bitiminde bir sonraki seçim türüne özgü olarak rutin hazırlıklara hemen başladığı ve seçime her an hazır duruma geldiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Bu itibarla, 2019 yılında yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri, Cumhurbaşkanı Seçimi ve Milletvekili Genel Seçimine ilişkin hazırlık çalışmaları doğal olarak yapılmaktadır. Kurulumuzun 12/04/2016 tarihli ve 170 sayılı kararı ile filigranlı oy pusulası kağıdı ve ayrıca kırtasiye malzemesi alım ihalesi Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olup, henüz sonuçlandırılmamıştır.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanınca Kurul üyeleri ve siyasi parti temsilcileriyle bu konuda Kurulda görüşme yapılmıştır.

298 sayılı Kanun'un 17. maddesi gereğince Yüksek Seçim Kurulunda siyasi parti temsilcileri bulunmaktadır. Bu temsilcilerden biri de Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanınca görevlendirilen Mehmet Hadimi Yakupoğlu'dur. Siyasi parti temsilcileri Kurulun bütün çalışmalarına ve görüşmelerine katılmakta, Kurulun gündemindeki işler hakkında görüşlerini bildirmekte, dolayısıyla da Kurulda görüşülen ve bu görüşmeler sonucu çıkan kararlar hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar.

-“PLEBİSİT İLE İLGİLİ BİR HAZIRLIĞIMIZ DA BULUNMAMAKTADIR”-

Türkiye Büyük Millet Meclisince alınmış bir karar olmadığından, plebisit ile ilgili bir hazırlığımız da bulunmamaktadır.” (ANKA)

(MG/ORH)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
TÜRK EĞİTİM SEN GENELBAŞKANI TALİP GEYLAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
MEB’in yayınladığı lise listesinde 32 ile şok! O illerde Anadolu lisesi tercihi yapılmayacak!
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3