YILDIRIM: KREDİ KARTI LİMİTİ 5 BİN 200 LİRA OLDU TAKSİT SAYISI 12 AYA ÇIKTI

ANKARA (ANKA)- Başbakan Binali Yıldırım, “Genel kredi taksit sınırını 9 aydan 12 aya çıkarmış olduk. Tüketici kredilerindeki vade azami 36 aydı, bunu 48 aya çıkarıyoruz. Kredi kartı limiti de 5 bin 200 liraya çıkmış oldu” dedi.

YILDIRIM: KREDİ KARTI LİMİTİ 5 BİN 200 LİRA OLDU TAKSİT SAYISI 12 AYA ÇIKTI

Başbakan Yıldırım, AK Parti genel merkezden çıkışında, dün yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan kararlara ilişkin gazetecilere açıklama yaptı. Tüketici kredileri ve kredi kartlarıyla ilgili uygulamalarda bazı değişiklikler yapıldığını söyleyen Yıldırım, alınan kararları şöyle açıkladı:

“Buna göre genel kredi taksit sınırını 9 aydan 12 aya çıkarmış olduk. Kredi kartlarının borç bakiyelerini yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz. Bir defaya mahsus olmak üzere 72 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz, bu ihtiyaç kredileriyle ilgili düzenleme. Tüketici kredilerindeki vade azami 36 aydı. Bunu 48 aya çıkarıyoruz.

Konut kredilerinde özkaynak, kredi diye iki bölüm vardı. 100 bin liraya bir ev alacaksanız, 75 binini kredilendiriyordunuz, 25 binini siz veriyordunuz. Bunu da 5 puan arttırdık. Bankalar 80 bine kadar, yani yüzde 80’e kadar kredilendirebilecek. Yüzde 20’sini de alıcı karşılamış olacak.”

-“FİNANSAL KİRALAMA İŞLEMLERİNDE YÜZDE 100’ÜNE KADAR KREDİLENDİRME MÜMKÜN OLACAK”-

Yatırım bankaları ile katılım bankalarının finansal kiralama işlemlerinde kredi teminat oranı uygulamasına da istisna getirdiklerini ifade eden Yıldırım, “Artık yüzde 100’ünü kredilendirebilecekler. Diyelim ki finansal kiralama yoluyla bir araç alacaksınız. Yüzde 100’üne kadar kredilendirme mümkün olacak” dedi.

-“KREDİ KARTI LİMİTİ 5 BİN 200 LİRAYA ÇIKMIŞ OLUYOR”-

Bankaların verdiği kredilerde sermaye yeterlilik oranında katılım bankaları ile diğer bankalar arasındaki farkı kaldırdıklarını söyleyen Başbakan Yıldırım, “Malum kredili alışveriş kredi kartı gelirinin 4 katıyla sınırlı. Diyelim bin lira geliriniz varsa 4 bin lira. Burada bir değişikliğe gidildi. Asgari ücret bin 300 lira olduğu için, kredi kartı limiti 5 bin 200 liraya çıkmış oluyor” ifadelerini kullandı.

-“GIDA KOMİTESİNİ YENİDEN YAPILANDIRMA KARARI ALDIK”-

“Enflasyon artıyor” diyen Yıldırım, gıda fiyatlarındaki ani dalgalanmaların yerel anlamda enflasyonun artmasına sebep olduğunu belirterek, “Bu artış, enflasyonun neredeyse 3’te birini teşkil ediyor. Bu durumun dikkatle incelenmesi lazım. Bu amaca yönelik olarak Gıda Komitesi’nin yeniden yapılandırılmasını kararlaştırdık” dedi.

Başbakan Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında, Ekonomi Bakanı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, Gümrük ve Ticaret Bakanı, Kalkınma Bakanı ve Maliye Bakanından oluşan Gıda komitesinin gıda enflasyonundaki ani dalgalanmaları mercek altına alacağını ve alınması gereken tedbirleri anında alacağını açıkladı. Yıldırım bu komitenin sekreteryasını ise Merkez Bankası’nın yürüteceğini söyledi.

-“KOMİTE GEREKİRSE GEÇİCİ İTHALAT YAPMAK SURETİYLE PİYASA DENGESİNİ SAĞLAYABİLECEK”-

Komitenin gıda fiyatlarını, üreticiden tüketiciye giderken takip altına alacağını kaydeden Yıldırım, “Bu komite, kötü amaçlı fiyatlarla oynama varsa, gerekirse ette yaptığımız gibi geçici ithalat yapmak suretiyle piyasa dengesini sağlayabilecek” dedi.

Ayrıca, hal yasasının uygulanmasından kaynaklanan bazı sorunlar olduğunu ve komitenin bunları inceleyerek buradaki aksaklıkları gidereceğini söyleyen Yıldırım, şöyle devam etti:

“Desteklerin üreticiye doğrudan yansıması için gerekli kararlar alacak. Lisanslı depoculuk faaliyetleri yaygınlaştırılacak ve ürünlerdeki fire oranlarının azaltılması sağlanacak. Tarım bankacılığı teşvik edilecek. Gıda komitesinin işi, temel gıda maddelerinde yaşanan ani fiyat artışlarının olmaması için gereken her türlü tedbiri almak. Piyasada rekabeti bozan uygulamaları denetlemek kontrol altına almak. Haksız yere enflasyonun yükselmesinin önüne geçilecek. Enflasyon bir kalem ürün yüzünden fazla yükselince tabiatıyla bundan birçok şey olumsuz etkileniyor.”

Başbakan Yıldırım açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İlgili soru üzerine, kredi kartıyla gıda alımında taksitlendirme olmayacağını söyleyen Yıldırım, “Yerli elektroniklerin teşvik edilmesi konusunda da tedbirler olduğunu ve bunlarla ilgili tüm detayların basına dağıtılacağını bildirdi.

Takipteki alacakların toplam kullanımın ise yüzde 4 seviyesinde olduğunu belirten Yıldırım, “Çok büyük oranlar değil ama yine de bir sıkışıklık var. Onu rahatlatmış olacağız” dedi.

-“GEÇİCİ KÖY KORUCULARININ SORUNLARINI ÇÖZMEK ÜZERE BİR DAİRE BAŞKANLIĞI KURDUK”-

Diyarbakır programında geçici köy korucularıyla kapsamlı bir toplantı yaptığını hatırlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Köy korucuları, jandarmayla, polisle beraber terörle mücadele yapıyorlar. Talepleri şu; ‘Jandarmanın sahibi var, polisin sahibi var. Biz de İçişleri Bakanlığı bünyesinde gözüküyoruz ama bizi bakanlık tam olarak sahiplenmiyor. Kendimizi öksüz hissediyoruz’ diyorlar. Biz de bunu inceledik böyle bir yasal boşluk var. İçişleri Bakanımız hemen çalışmaları başlattı. Sadece geçici köy korucularının sorunlarını çözmek üzere bir daire başkanlığı kurduk. Bu daire başkanlığının işi, geçici köy korucularının sorunlarını çözmek, ihtiyacını karşılamak ve terörle mücadelede bu insanların mağduriyet yaşamalarının önüne geçmek.”

Kılıçdaroğlu’nun kendisinden randevu talebinin hatırlatılması üzerine, “kısa sürede gerçekleşir” diyen Yıldırım, MHP lideriyle de bir görüşmenin söz konusu olabileceğini ifade etti. Yıldırım, OHAL süresinin uzatılıp uzatılmayacağının sorulması üzerine ise “Şartlar gerektirirse tekrar uzatılabilir” dedi. (ANKA)

(HND/ERD)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3