-CHP’Lİ İRGİL AKADEMİSYEN İHRAÇLARINI MECLİSE TAŞIDI

-CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi Ceyhun İrgil, Başbakan Binali Yıldırım’a “2346 akademisyenin tek tek her birine ait ihraç edilmelerine ilişkin elinizdeki bilgi ve belgeler nedir?” diye sordu.

-CHP’Lİ İRGİL AKADEMİSYEN İHRAÇLARINI MECLİSE TAŞIDI

ANKARA (ANKA) - CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi Ceyhun İrgil, Başbakan Binali Yıldırım’a “2346 akademisyenin tek tek her birine ait ihraç edilmelerine ilişkin elinizdeki bilgi ve belgeler nedir?” diye sordu.

CHP’li İrgil 2 bin 346 akademisyenin OHAL KHK’sında terör destekçisi denilerek ihraç edilmesi hakkında Başbakan Yıldırım’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

CHP’li İrgil verdiği önergenin gerekçesinde, “Eğer akademik özgürlük ve akademik özerklik anayasayla korunuyorsa; akademisyenlerin kamusal bir olayda fikirlerini açıklamaktan dolayı tutuklanmaları veya ihraç edilmeleri veya düşüncelerine ve araştırmalarına devlet ya da diğer güç odaklarından gelebilecek her türlü girişim, müdahale veya baskı anayasaya uygun değildir” ifadelerine yer verdi.

İrgil, öte yandan ihraç edilenler arasında Barış için Akademisyenler bildirisine imza atan 44 bilim insanının bulunmasının kuşku yarattığını ifade ederek Başbakan Yıldırım'a şu soruları yöneltti:

 
“672 sayılı OHAL KHK’sıyla ihraç edilen 44 akademisyenin hangi kanıt ve belgelerle terör destekçisi olduğu düşünülmektedir?
 
Bu kişilerle ilgili 672 sayılı OHAL KHK’sında ileri sürülen gerekçelere ilişkin olarak herhangi bir yargı kararı var mıdır?
 
Bu akademisyenlerin ihracına neden olacak herhangi bir kanuni dayanak, somut bir kanıt yok ise OHAL KHK’sıyla yapılan bu hukuksuz uygulamanın gerekçesi nedir?
 
2218 akademisyenin imzaladığı ‘Barış için Akademisyenler’ bildirisinde imzaları bulunan bu 44 kişinin özellikle ihraç edilmiş olma nedeni rektörlere muhalif olmaları mıdır?” (ANKA)

(HM/TA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
-ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN ÇEVRECİ MİNİKLERE ÖDÜL
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
Muharrem İnce’nin ziyaret ettiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3 hsg yükleme, hgs yükle, hgs bakiye yükleme tl yükleme,tl yükle, avea tl yükleme, vodafone tl yükleme, turkcell tl yükleme, bimcell tl yükleme avea fatura ödeme, turkcell fatura ödeme, vodafone fatura ödeme, bimcell fatura ödeme ttnet datura öde,ttnet fatura ödeme, ttnet faturası ödeme trafik cezası ödeme, kredi kartı ile trafik cezası ödeme doğalgaz ödeme, doğalgaz faturası ödeme, kredi kartı ile doğalgaz faturası ödeme elektrik faturası ödeme, kredi kartı ile elektrik faturası ödeme, aksa fatura ödeme , clk fatura ödeme