CEYHUN İRGİL:BU SANAYİ KENTİNİN İHTİYACI İMAM HATİP DEĞİLDİR

Bursa’da kapatılan okulların tamamına yakınının imam hatiplere dönüştürülmesine Bursa milletvekilleri Dr. Ceyhun İrgil

CEYHUN İRGİL:BU SANAYİ KENTİNİN İHTİYACI  İMAM HATİP DEĞİLDİR

HANGİ KRİTERLERE GÖRE BU OKULLAR DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR?

 

İRGİL: İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HALKI DİNLEMİYOR

 

Bursa’da kapatılan okulların tamamına yakınının imam hatiplere dönüştürülmesine Bursa milletvekilleri Dr. Ceyhun İrgil ve Erkan Aydın,  Eğitim-İş Bursa Şubesi Başkanı Özkan Rona’yla bir basın toplantısı düzenleyerek tepki gösterdi: “Bursa bir sanayi kentiyken teknik meslek liselerine önem verilmemesi anlaşılır şey değil!”

TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi olan Dr. Ceyhun İrgil, Bursa’da el konulan 32 okulun neredeyse yüzde 90’ının imam hatiplere dönüştürüldüğünü belirterek, “Eğer bu kadar okul motor meslek lisesi yapılsaydı buna da itiraz ederdik!” dedi.

 

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YANILTIYOR

 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü’nün yanılgı oluşturarak, “Bursa’da büyük bir talep var” diyerek bütün okulları imam hatiplere çevirmeye çalıştığını da ileri süren İrgil, Osmangazi’de çevrede başka imam hatipler bulunmasına karşın Şehit Jandarma Er Bahadır Aydın Ortaokulu’nun imam hatip dönüştürülmesinin aynı şekilde gerçekleştiğini söyledi. İrgil, mahalle sakinleri ve velilerin imza toplayıp itiraz dilekçesini İl Milli Eğitim’e verdiklerini belirterek şöyle devam etti:

“2 bin veli imza topladığı halde, İl Milli Eğitim Müdürü valiliğe ‘Halkın talebi üzerine’ diyerek bu okulu imam hatip yaptı. Toplum ve bürokrasi bu kadar yanıltılamaz. Bu yüzden Milli Eğitim Müdürü toplumun talebini dinlemeyen, kendi şehrini okuyamayan bir bürokrattır. Aldığı kararlar da hatalıdır. Bursa için gelecekte çok ciddi sıkıntılara yol açacak kararlara imza atmaktadır.”

 

MEB’İN KRİTERLERİNİ SORDUK

 

İrgil, kapatılan okulların imam hatiplere dönüştürülmesiyle ilgili Meclis’e bir de önerge verdiğini söyledi. “İhtiyaç olmamasına karşın dönüştürülen okullar neden imam hatip olmaktadır? Hangi kriterlere göre bu okulların dönüştürülmesi gerçekleşiyor? Bölge ihtiyaçları gözetiliyor mu?” sorularına yanıt beklediğini ifade eden İrgil, bu anlayışla yetişten çocukların 15-20 yıl sonra dünya ile yarışır hali kalmayacağını vurguladı. İrgil, “Evredeki kurallar bellidir, evrende yarışmak için evrenin ve medeniyetin çizgisine uygun insanlar yetiştirmek gerekir” dedi.

 

İLK TERCİH ANADOLU LİSESİ

 

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona’nın verdiği bilgilere göre ise; Bursa’nın İmam Hatipli öğrenci sayısı, Türkiye ortalamasının üzerinde. Türkiye’de imam hatip öğrencilerinin oranı yüzde 11 iken bu sayı Bursa’da yüzde 14’lerde. Son dönüşümlerle de sayının artacağı öngörülüyor. Kentte akademik lise ihtiyacı bulunuyor. Öğrencilerin büyük çoğunluğu da lise konusundaki ilk tercihlerini Anadolu Lisesi’nden yana kullanıyor. Öte yandan sanayi kenti olmasına karşın Bursa’da meslek liselerine de gereken önem verilmiyor.

 

ceyhun irgil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
-MİLLİ EĞİTİM BAKANI: 25 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPACAĞIZ
-MİLLİ EĞİTİM BAKANI: 25 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPACAĞIZ
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3