Meslek liselerini devretmeye hazırız

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, meslek liselerini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ankara Sanayi Odası (ASO) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’na (TESK) devretmeye hazır olduklarını, öğrencilerin sektörle iç içe olmalarını istediklerini belirtti.

Meslek liselerini devretmeye hazırız

MEB Mesleki ve Teknik eğitim Genel Müdürlüğü’nce organize sanayi bölgelerinde ve dışında özel mesleki ile teknik eğitim okullarının açılmasını desteklenmek amacıyla “Eğitim-özel sektör işbirliği toplantısı” düzenlendi. 

Yılmaz, Ankara Sanayi Odası Teknik Koleji’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, sektör temsilcilerinin meslek liselerinin kendilerine devredilmesi talebinde bulunduklarını, bu liseleri sanayicilere devretmeye hazır olduklarını bildirerek, şunları kaydetti:
“Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı meslek liselerinin hepsini size devretmeye hazırız demeye geldim. Eğer biz devredersek, öğrencilere ‘Gidin işyeri bulun’ demeye gerek kalmayacak. Meslek liselerini size verelim. Bunu önümüzdeki dönemde yapacağız. TOBB talep ediyorsa TOBB’a devredeceğiz. ASO, TESK’e de devretmeye hazırız. İstiyoruz ki öğrenciler sektörle iç içe olsun. Yani eli taşın altında olanlar okulların yönetiminde söz sahibi olsun. O zaman net şekilde çıktıları somut olarak alalım görelim.”
Yarıya yakını
MEB Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, “20 milyona yakın öğrencimiz var. Bunlar içerisinde lise talebesinin yüzde 44’ü mesleki eğitimde eğitim görüyor. Mesleki eğitim devlet bütçesi açısından değerlendirildiğinde, diğer liseler ile karşılaştırılamayacak seviyede yüksek bir maliyete sahip” dedi.

Milliyet

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
teknik öğretmen     2016-09-01 özelleştirin gitsin öğretmen alımı da yok zaten
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
-MİLLİ EĞİTİM BAKANI: 25 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPACAĞIZ
-MİLLİ EĞİTİM BAKANI: 25 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPACAĞIZ
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3