-DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU'NDAN SERT ÇIKIŞ: BÖYLE BİR SAÇMA ANLAYIŞ OLMAZ, BU ÇİFTE STANDARTTIR

- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda'nın içişlerine karışıldığı iddiasına sert yanıt verdi. Çavuşoğlu, “Hollanda veya başka bir ülke Türkiye'de yaşananlarla ilgili Türkiye'ye demokrasi ve hukuk dersi vermeye çalışırken bu Türkiye'nin iç siyasetine karışmak olmuyor ama Avrupa’da yaşayan Türklerle ilgili biz düşündüğümüzü açıkladığımız zaman o ülkenin iç siyasetine karışmak oluyor, böyle bir saçma anlayış olmaz, bu çifte standarttır” dedi.

-DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU'NDAN SERT ÇIKIŞ: BÖYLE BİR SAÇMA ANLAYIŞ OLMAZ, BU ÇİFTE STANDARTTIR

-Fırat Kalkanı Operasyonu hakkında bilgi veren Çavuşoğlu, DAEŞ’ten temizlenen bölgeye daha önce burada yaşayan insanların yerleşmesinin önemine dikkat çekerek, “DAEŞ ile mücadele ettiğini söyleyen bir terör örgütü, DAEŞ’e yönelik diğer güçlerin yürüttüğü operasyondan niye rahatsız olsun, madem ortak hedef DAEŞ, neden rahatsız oluyor? Burada YPG’nin hem ABD’nin söz verdiği gibi hem de kendilerinin açıkladığı gibi öncelikle bir an evvel Fırat Nehri'nin doğusuna geçmesi gerekiyor. Geçmediği takdirde hedef olacaktır. Ama Menbiç ve diğer bölgelerdeki Araplar tabii ki hedef değildir. Hepimizin ortak amacı bu bölgeden DAEŞ’i temizlemektir” dedi.

ANKARA (ANKA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda'nın içişlerine karışıldığı iddiasına sert yanıt verdi. Çavuşoğlu, “Hollanda veya başka bir ülke Türkiye'de yaşananlarla ilgili Türkiye'ye demokrasi ve hukuk dersi vermeye çalışırken bu Türkiye'nin iç siyasetine karışmak olmuyor, ama Avrupa’da yaşayan Türklerle ilgili biz düşündüğümüzü açıkladığımız zaman o ülkenin iç siyasetine karışmak oluyor, böyle bir saçma anlayış olmaz, bu çifte standarttır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından, bakanlık konutunda ortak basın toplantısı yaparak, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Fırat Kalkanı Operasyonu hakkında bilgi veren Çavuşoğlu, Cerablus ve Afrin’den doğuya doğru başlatılan operasyonun amacının bu bölgeden DAEŞ terör örgütünü temizlemek olduğunun altını çizdi. Küçük bir kuvvetle bile DAEŞ terör örgütünün kontrol ettiği şehirleri terk ederek kaçtığına dikkat çeken Çavuşoğlu, “Esasen yıllardır biz bunu söylüyoruz, sadece hava operasyonları ile DAEŞ’i yenmek mümkün değil, karadan etkili operasyonlarla DAEŞ’i hem Irak’tan hem Suriye’den temizleyebiliriz. Bırakın koalisyonun içindeki 65 ülkeyi, bırakın 10 ülkeyi 5-6 ülke bile bu konuda işbirliği yapsaydı, bugüne kadar Sureye ve Irak’ta DAEŞ diye bir terör örgütü kalmazdı” dedi.

-"YPG FIRAT NEHRİNİN DOĞUSUNA GEÇMEDİĞİ TAKDİRDE HEDEF OLACAKTIR"-

Operasyonunu yapıldığı Menbiç cebi denilen bölgede ağırlıklı olarak Arapların yaşadığını ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye’nin desteklediği bu operasyonun içindeki güçlerin de bu bölgedeki insanlar olduğunu kaydetti. DAEŞ’ten temizlenen bölgeye daha önce burada yaşayan insanların yerleşmesinin önemine dikkat çeken Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Ama YPG’nin amacı bu değil, YPG gittiği yerlerde kendisi gibi düşünmeyen Kürtler dahil herkesi göçe zorluyor, etnik temizlik yapıyor. Esasen bu operasyondan YPG-PYD’nin rahatsız olmasının PKK dahil sebebi de budur. DAEŞ ile mücadele ettiğini söyleyen bir terör örgütü, DAEŞ’e yönelik diğer güçlerin yürüttüğü operasyondan niye rahatsız olsun, madem ortak hedef DAEŞ, neden rahatsız oluyor? Burada YPG’nin hem ABD’nin söz verdiği gibi hem de kendilerini açıkladığı gibi öncelikle bir an evvel Fırat Nehri'nin doğusuna geçmesi gerekiyor. Geçmediği takdirde hedef olacaktır. Ama Menbiç ve diğer bölgelerdeki Araplar tabii ki hedef değildir. Hepimizin ortak amacı bu bölgeden DAEŞ’i temizlemektir.”

-"ALMANYA’NIN ATACAĞI ADIMLARA BAĞLI"-

Çavuşoğlu, Almanya milletvekillerinin İncirlik Hava Üssü’nü ziyaretine ilişkin bir soru üzerine, bunun Almanya’nın tavrına bağlı olduğunu belirtti. Bakan Çavuşoğlu, “Alman milletvekillerinin İncirlik’e yapmak istediği ziyaret, esasen bundan sonra Almanya’nın atacağı adımlara bağlıdır. Eğer Almanya gerekli adımları atarsa biz böyle bir ziyaretin gerçekleşmesini sağlarız, aksi takdirde kusura bakmasınlar, bizim tarihimizle haksız yere oylanamaya çalışan kişilerin, bizim hassas bölgelerimizi ziyaret etmesine de izin vermeyiz, bunu başından beri söylüyoruz. Bundan sonraki süreç Almanya’nın atacağı adımlara bağlıdır” dedi. 

-"HİSSİYATLAR HOLLANDA’YA TAŞINMAMALI"-

Türkiye’de meydana gelen gelişmelerle bağlantılı olarak terör örgütleri PKK ve FETÖ konularında Hollanda’da yaşanan gerilimlere dikkat çeken Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, ülkesinde yaşayan Türklerin bir takım hissiyatlara sahip olduğunu kaydetti. Dışişleri Bakanı Bert Koenders, “Öncelikle şunu ifade etmek isterim, tabii ki Hollanda'da yaşayan Türkler, Türkiye’de ne olup bittiğiyle ilgili olarak bir takım hissiyatlara ve duygulara sahip, bunlar hassas konular. Bir takım hassasiyetleri de var. Bunların farkına varmak çok önemli ama hiçbir şekilde bu tür hissiyatların da Hollanda toplumuna tamamen taşınmaması gerektiğini söylemem gerekiyor. Burada çok önemli olan bir nokta da bu. Dediğim gibi bu tür hissiyatların taşınmaması gerekiyor. Hollanda’daki topluma herhangi bir şekilde karışma olmamalı. Sadece barışçıl bir şekilde bu hissiyatların farkında olmalıyız ve bunların olduğunu kabul etmeliyiz” dedi.

-"BU ÇİFTE STANDARTTIR"-

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Koenders’in Hollanda'nın içişlerine karışıldığı iddiasına sert bir yanıt verdi. Türkiye’nin Hollanda iç siyasetine müdahale etmesinin söz konusu olmadığını belirten Çavuşoğlu, “Bu tür haksız ithamları da reddediyoruz biz. Fakat Türkiye'de olanlardan Hollanda'da yaşayan Türklerin etkilenmesi ve buna reaksiyon göstermesi oraya bir müdahale değildir, bu da doğaldır bunu engelleyemezsiniz. Hukuk dışına çıkarsa ayrı bir şey, kimse hukuk dışına çıkmamalıdır. Hollanda veya başka bir ülke Türkiye'de yaşananlarla ilgili Türkiye'ye demokrasi ve hukuk dersi vermeye çalışırken, bu Türkiye'nin iç siyasetine karışmak olmuyor ama Avrupa’da yaşayan Türklerle ilgili biz düşündüğümüzü açıkladığımız zaman o ülkenin iç siyasetine karışmak oluyor, böyle bir saçma anlayış olmaz, bu çifte standarttır” dedi. (ANKA)

(YE/HND)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan; MEB’in mesai günlerinden haberi yok
-MİLLİ EĞİTİM BAKANI: 25 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPACAĞIZ
-MİLLİ EĞİTİM BAKANI: 25 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPACAĞIZ
509 Bandwidth Limit Exceeded

509

Bandwidth Limit Exceeded

The server is temporarily unable to service your request due to bandwidth limit has been reached for this site. Please try again later.


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.