-ESET UYARDI: POKEMON SİZİ İZLEYEBİLİR

-ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, tüm dünyada ve Türkiye’de büyük ilgi gören Pokemon GO oyununa ilişkin, “Oyun resmi uygulama alanları dışındaki yerlerden indirilmesi sonucu siber suçlular, pek çok bilgimize ulaşabilir ve hem kişisel hem de finansal zararlar verebilir” dedi.

-ESET UYARDI: POKEMON SİZİ İZLEYEBİLİR

ANKARA (ANKA) - ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, tüm dünyada ve Türkiye’de büyük ilgi gören Pokemon GO oyununa ilişkin, “Oyun resmi uygulama alanları dışındaki yerlerden indirilmesi sonucu siber suçlular, pek çok bilgimize ulaşabilir ve hem kişisel hem de finansal zararlar verebilir” dedi.

Akıllı telefonlar için geliştirilen sanal gerçeklik oyunu Pokemon GO, yayınlanmasının hemen ardından tüm dünyada ve Türkiye’de büyük ilgi gördü. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, Google Play ve Apple Store dışındaki site ve uygulama dükkanlarından yüklenen aplikasyonlarda geniş güvenlik açıkları olduğunu, bu açıklar sayesinde hackerların, haberiniz olmadan telefonunuzun ön ve arka kameralarını kullanabileceğini, SMS’lerinizi okuyabileceğini, kayıtlı telefon numaralarınıza ulaşabileceğini ve cihazın mikrofonunu açarak konuşmalarınızı dinleyebileceğini bildirdi.

Pokemon GO oyunu şimdilik iOS ve Android sistemleri için Google Play ve Apple Store’da yalnızca Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD’de resmi olarak yayınlandı. Ancak oyuna ulaşılabilen ve indirilebilen pek çok başka site var. Türkiye dahil pek çok ülkedeki kullanıcılar, bu tür alanlardan Pokemon Go’yu indiriyor.

-“HACKERLER, AÇIKLARI KULLANIYORLAR”-

“Hackerlerin bu yoğun ilgiyi kendi amaçları için değerlendirmesi uzun sürmedi“ bilgisini paylaşan Akkoyunlu, “Android ve iOS’un resmi uygulama alanları dışındaki yerlerden indirilen oyunlar, virüs yüklü olabiliyor. Bu tür uygulamalar yüklenirken, hiç farkına varmadan, telefon ya da tabletlerimizde siber suçluların sızabileceği arka kapılar açık bırakılabiliyor. Bu açıklıklardan faydalanan siber suçlular, pek çok bilgimize ulaşabilir ve hem kişisel hem de finansal zararlar verebilir” açıklamasında bulundu.

-“BU TRUVA ATI KAMERALARI AÇIYOR, MİKROFONDAN DİNLEME YAPTIRIYOR”-

Yasal olmayan uygulamalar üzerinden gelen zararlılardan en öne çıkanının DroidJack virüsü olduğunu açıklayan Akkoyunlu, DroidJack’in, oldukça yetenekli bir truva atı olduğunu, telefondaki pek çok dosyaya erişim sağladığını ve cihazdaki pek çok uygulamanın kontrolünü ele geçirebildiğini vurguladı.

Droidjack virüsünün, mesajları okuyabildiğini hatta telefondan mesaj atabildiğini kaydeden Akkoyunlu, “Telefona kayıtlı numaralarınızı görebiliyor, kopyalayabiliyor. Cihazın yerini siber saldırgana harita üzerinden gösterebiliyor. Mikrofonu açıp, konuşmaları ve çevreyi dinletebiliyor. Ayrıca ve belki de en ürkütücüsü; cihazın ön ve arka kameralarını devreye sokarak siber suçluların sizi izleyebilmesini sağlayabiliyor” ifadelerini kullandı.

Akkoyunlu, oyun keyfinin hüsrana dönüşmemesi için kullanıcıların uygulamaları IOS ya da Google Play üzerinden indirmelerini tavsiye ederek, cep telefonlarında ve tabletlerde mutlaka güncel, lisanslı ve proaktif güvenlik yazılımı olması gerektiğinin altını çizdi. (ANKA)

(HND/ERD)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ EKEBİLİR X
OKUL YÖNETİCİLERİ SINAVI İÇİN ÖSYM İLE İŞ BİRLİĞİ
OKUL YÖNETİCİLERİ SINAVI İÇİN ÖSYM İLE İŞ BİRLİĞİ
KPSS'de Türkiye birincisiydi, mülakatta elendi
KPSS'de Türkiye birincisiydi, mülakatta elendi