Arınç'tan, Kılıçdaroğlu'na "ağzımı Açtırmayın" Bana Tepkisi

Arınç'tan, Kılıçdaroğlu'na "ağzımı Açtırmayın" Bana Tepkisi

Arınç'tan, Kılıçdaroğlu'na "ağzımı Açtırmayın" Bana Tepkisi

Arınç'tan, Kılıçdaroğlu'na

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bugün Şivan Perver'e karşı kimsenin söz söylemeye hakkı yok. Uludere'de yaşananlar acı bir olaydır ama Kılıçdaroğlu onu da maalesef istismar etmektedir. Ahmet Kaya'yı da Kılıçdaroğlu ağzına almasın. Nazım Hikmeti de hiç almasın. Ağzımı açtırmayın bana" dedi. İSTANBUL (ANKA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır ziyaretine "Ahmet Kaya, Şivan Perver ve Mesud Barzani" üzerinden sert eleştiriler yönelten CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na yanıt verirken, "Şivan Perver'e, Ahmet Kaya'ya veya Başbakan ya da Barzani'ye yönelik eleştirileri hiçbir zaman samimi bulmuyorum" dedi.
Arınç, açılış ve resmi temaslarda bulunmak üzere ABD'ye hareket etti. Hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Arınç gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

-"ÇOK İSTERİM AMA ZİYARET EDEMEYECEĞİM"-

Fethullah Gülen'i ziyaret edip etmeyeceği ile ilgili soruya "Çok isterim ama edemeyeceğim" diyen Arınç, "Siyasi boyutuyla şu anki ortam çok müsait değil. Gönlümden çok arzu etmeme rağmen sayın muhterem hocamızla bu ziyaretim sırasında görüşmemiz olmayacak" dedi.
Fethullah Gülen ile Başbakan Erdoğan arasında bir sorun olmadığını söyleyen Arınç, "Dershaneler ticari amaçla kurulan ticari yerlerdir. Hizmet hareketi bunu yaparken daha farklı davranmış olabilir. Biz bu meseleye rasyonel bakmak zorundayız. Bunların Türkiye'de yasal kuruluşlar olduğunu, okulların verdiği eğitime katkı olduğunu düşünmek zorundayız. Muhterem Hocaefendi hükümetimize karşı yanlış ve farklı bir düşüncesi yoktur. Başbakanımızı çok sevdiğini, yaptıklarını çok beğendiğini, dershanelerin ve etüt merkezlerinin faydalı olduğunu, bunların kapatılmaması gerektiğini Muhterem Hocaefendi söylüyor. "Kapatmayın ama isterseniz bunları siz kullanın, öğrencilerimize faydalı olsun' diyor. Bu bir fedakarlıktır" dedi.
Arınç, dershane konusunu en mantıklı ve makul şekilde çözeceklerini hükümet olarak ifade ettiklerini belirtti.
Artık dershaneler konusunu kızıştırmanın, bir takım radikal sözler, yazılar, karikatürlerle meseleyi içinden çıkılmaz boyuta getirmenin, farklı açılardan meseleyi büyütme çalışmalarının bir faydası olmadığının altını çizen Arınç, şunları kaydetti:

-"DERSHANELER ÜZERİNDEN HÜKÜMET YIPRATILMAYA ÇALIŞILIYOR"-

"İster bu taraftan ister diğer taraftan atılan tweetlerle, yalan yazılan yazılarla, kulaktan, kulağa üflenen bir takım dedikodularla bu meseleyi hükümete karşı bir noktaya hiç kimse getirmemelidir. Özel okullar, özel dershaneler dendiğinde, geçmişteki sol düşüncenin bunlara temelden karşı olduğunu hepimiz biliriz. Özel okulların kapatılmasında da dershanelere bakış açısında da sosyal demokrat düşünceler bugünkü gibi değildi. Bugün nasıl oluyor da Kılıçdaroğlu ve bu paralelden siyaset yapan insanlar dershaneleri müdafaa etmek durumunda kalıyorlar. Bence işin bu boyutunda hükümetin yıpratılması vardır, hükümete karşı bir cephede yer almak istek ve arzuları vardır. Oysa hizmet hareketi içerisinde dershanecilik faaliyetinin gösterenlerin böyle bir savunucuya da ihtiyacı yok. Başta Kılıçdaroğlu olmak üzere diğer siyasetçilerin bu dershaneler hakkında bu güne kadar ağızlarından olumlu bir söz çıkmadığına ama bugün hepsinin çok hararetli bir şekilde dershaneler safında yer aldığına dikkat ederek bu çelişkinin samimi mi yoksa AK Parti'ye yönelik bir yıpratma hareketi mi olduğuna bütün kamuoyu lütfen dikkat etsin. Herkesin iyi niyetle bu meseleye baktığını farz ederek ve var sayarak bundan sonraki açıklamaların bu doğrultuda olmasını ben canı gönülden temenni ederim."

-"KILIÇDAROĞLU'NUN YAPTIĞI KISKANÇLIK"-

Erdoğan'ın tarihi Diyarbakır ziyaretinde bir araya geldiği Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve sanatçı Şivan Perver'e yönelik başta muhalefet partileri olmak üzere çeşitli kesimlerden yöneltilen sert eleştirilere bir soru üzerine yanıt veren Arınç, "Şivan Perver'e, Ahmet Kaya'ya veya Başbakan ya da Barzani'ye yönelik eleştirileri hiçbir zaman samimi bulmuyorum" diye konuştu.
Kılıçdaroğlu'nun bu konuda yönelttiği eleştirileri özellikle samimi bulmadığını aktaran Arınç, "Kılıçdaroğlu Dersim'de yaşanan trajediye de sahip çıkmamıştı. Geçmişte yaşananlar hakkında hiçbir zaman için ağzını açmayan, bir laf dahi söylemeyen bir insanın şimdi Diyarbakır'da yaşanan Türkiye'deki barış ve çözüm sürecinin çok özel bir biçimde herkesin gönüllerine su serptiği bir zamanda bütün bunları söylemesi bir samimiyetsizliktir, ikincisi kıskançlıktır, üçüncüsü çözüm sürecinin başarıya ulaşmasından duyduğu korkudur. Kılıçdaroğlu'nun bu davranışlarını analiz edecek çok insan bulunabilir. Öncelikte bu konuda basına çok önemli işler düşüyor" dedi.

-"ŞİVAN'A KARŞI KİMSENİN SÖZ SÖYLEMEYE HAKKI YOK"-

2010 yılında Şivan Perver'le Almanya'da görüştüğünü hatırlatan Arınç, şöyle konuştu:
"Bugün 37 yıl sonra Türkiye'ye geldiğine göre bunda o görüşmenin etkisi vardır. O zaman yüreği yaralı bir insan gördüm, vatan toprağıyla veya Türkiye hasreti ile yanıp tutuşan ama bir taraftan örgütün tehdidi bir taraftan da Türkiye'de karşılaşacağı manzaradan korkarak Türkiye'ye gidememek sevdası ile yanan inan görmüştüm. Kendisini Türkiye'ye ben davet etmiştim. Bir konser verebileceğini, Türkiye'ye gelmesi durumunda hiçbir sorunla karşılaşmayacağını söylediğimde farklı farklı tehlike ve tehditlerden bahsetmişti. Ben Şivan'ın o konuda çok samimi olduğunu düşüyorum. 37 yıl sonra Diyarbakır'da yaptığı konuşma, söylediği Türkülerle içinde hicranı ortaya döküyor. Buna Kılıçdaroğlu'nun alkış tutması beklenirdi ama içindeki haset ve hükümetin çözümde başarılı olacağı endişesi onu kendi çizgisinden bile saptıracak düzeyde. Bugün Şivan'a karşı kimsenin söz söylemeye hakkı yok. Uludere'de yaşananlar acı bir olaydır ama Kılıçdaroğlu onu da maalesef istismar etmektedir. Terörle mücadele kapsamında Türkiye'de yaşanan bütün acı olayları hepimiz biliyoruz. Bu konuda hükümeti suçlamak için en son konuşması gereken kişi Kılıçdaroğlu'dur."

-"KILIÇDAROĞLU'NUN DÜN GRUP TOPLANTISINDA SÖYLEDİKLERİ MAALESEF ÇOK YANLIŞ"-

Erdoğan'ın Diyarbakır temaslarında sık sık andığı Ahmet Kaya'nın eziyetleri ve tehditleri kendi nefsinde hissederek sahiplendiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Arınç, "Ahmet Kaya'yı Kılıçdaroğlu ağzına almasın. Nazım Hikmeti de hiç almasın. Çünkü Nazım Hikmeti de bu ülkeden kovduran o dönemin CHP hükümetleridir. Onu mahkum edenler, Türkiye'den gönderen, gelmemesi için yasa çıkartanlar CHP'nin tek parti dönemidir. Ağzımı açtırmayın bana. Bak bu soru üzerine ben burada bir saat konuşabilirim. Kılıçdaroğlu'nun dün grup toplantısında söyledikleri maalesef çok yanlış. CHP'yi çok rencide edecek ve yüz binlerce insanın bir araya geldiği, el çırparak barış türküleri söylediği, çözüm sürecine destek verdiği bir Diyarbakır toplantısından sonra bunlar konuşulacak şeyler değil."
Arınç, kendisine soru soran bir gazeteciye de "Siyaseti bırakırsam herhalde televizyonlarda yorumcu olmak herhalde benim için mümkün" demesi gülüşmelere neden oldu.
Arınç, başka bir gazetecinin yerel seçimlere yönelik sorusunu ise şöyle yanıtladı:
"Başbakanımız da söylüyor. Adaylar milletvekillerinden olabilir, bakanlardan olabilir. İsimlere bakmayın ama bunların hepsi ihtimal dahilindedir. Bunlar henüz değerlendirme safhasında. Eğer bakanlarımızdan birileri büyükşehir belediye başkanı veya il belediye başkanı olacaksa o zaman onun yerine bir başka arkadaşımız elbette gelebilir. Bunlar çok doğal şeyler. Adaylar ne zaman açıklanır, ne zaman kabine revizyonu olur onları birlikte takip edelim inşallah." (ANKA)
(HM/ÖZK)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ!
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”
Dilek FAZLIOĞLU; “Körfez Fen Lisesi’ne yazık etmeyin”